Szezlong – relikt przeszłości czy elegancka nowoczesność?

« Wróć do listy artykułów

11 maja 2018

Krótka historia szezlonga

Kariera szezlonga jest prawdziwie imponująca. Zaczynał wytwornie i niezwykle elegancko. Choć pierwsze meble tego typu powstały już w XVII wieku, to swoją triumfalną obecność na arystokratycznych dworach szezlongi zaznaczyły szczególnie w czasie popularności stylu rokoko. Z końcem epoki Ludwika XIV złagodniała sztywna dworska etykieta i obyczaje. Siedzący dotąd „jakby kij od miotły połknęli” dworzanie i arystokraci, przenieśli się na wygodniejsze szezlongi w różnych odmianach – od berżery, przez duchessę brisee, méridienne, po innego rodzaju leżanki. Bogato zdobione dekoracyjnymi ornamentami i rzeźbieniami inspirowanymi przyrodą, wyściełane aksamitem, adamaszkiem i bawełną, wymoszczone miękkimi poduszkami, w coraz bardziej wymyślnych kształtach, inspirowanych np. egzotycznymi łodziami – szybko stały się ukochanym meblem wypoczynkowym bywalców salonów nie tylko francuskich, ale także angielskich.

Szezlong Lord w stylu angielskim | Gala Collezione

Szezlong Lord inspirowany stylem angielskim i „uszatymi” berżerami – idealny do wnętrz klasycznych

Był to bowiem mebel na którym spędzało się długie godziny – leniuchując, kontemplując muzykę, czytając, przyjmując gości w swobodnej pozie, jak czyniła to m.in. niezrównana uwodzicielka, jedna z najbardziej znanych dam Paryża – Jeanne-Françoise Julie Adélaïde Bernard Récamier czyli madame Recamier. Tę słynną piękność czasów napoleońskich (okrzykniętą podobno najpiękniejszą kobietą, jaką wydała Francja) sportretował Jacues-Louis David. Obraz – mimo że niedokończony – stał się sławny, a szezlong, na którym siedziała portretowana dama zaczął być dzięki portretowi nazywany rekamierą.

Obraz namalowany przez Davida to nie jedyne dzieło, na którym szezlong gra równie istotną rolę, jak portretowana na nim kobieta. Warto tutaj wspomnieć choćby obraz „Maja ubrana” i „Maja naga”, który namalował Francisco Goya czy „Młoda kobieta w stroju hiszpańskim”, autorstwa Eduarda Maneta.

Wraz z upływem czasu i zmianami obyczajowymi i kulturowymi, szezlong stracił sporo na popularności. Jego powrót w dość szczególnym obszarze wiąże się z doktorem Freudem i jego psychoanalityczną praktyką. Leżanka, zwana też kozetką i kanapą doktora Freuda (którą dostał od wdzięcznego za pomoc pacjenta) stała się nieodłącznym elementem prowadzonej przez niego terapii. To na niej prowadził seanse hipnozy i to ona była niemym powiernikiem różnych traumatycznych, emocjonalnych i mocno osobistych wynurzeń freudowskich pacjentów.

Minimalistyczny szezlong Bibbi | Gala Collezione

Minimalistyczny szezlong Bibbi – kształt idealnie pasujący nie tylko do salonów, ale także na przykład do gabinetów psychoterapeutów

Dziś szezlong coraz bardziej wraca do łask, stając się nieodłącznym elementem stref wypoczynkowych w salonach. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz sprawdza się doskonale – wybór kształtów, rozmiarów, form i sposobów wykończenia jest tak duży, że każdy może znaleźć taki model, który dopasuje się zarówno do stylu wnętrza, jak i do oczekiwań domowników.

Szezlong – piękno, komfort i wygoda zamknięta w eleganckiej i subtelnej formie

Jego wzornictwo i design zmieniał się na przestrzeni upływającego czasu. Początkowo jego cechą charakterystyczną były wygięte wezgłowia, drewniane dekoracyjne ornamenty w kształcie muszli i rozet, łukowate, zdobione nóżki. Później coraz częściej meble te ozdabiano dekoracjami ze złoconego metalu, obijano coraz bardziej fantazyjnymi tkaninami.

Zmieniały się także kształty – pojawiały się wariacje, różniące się m.in. oparciem (m.in. rodzajem, umiejscowieniem i liczbą), podłokietnikami, liczbą i kształtem nóżek itd. Niektóre meble wzbogacano na przykład o mechanizmy umożliwiające rozłożenie oparcia lub regulowane zagłówki, uruchamiane specjalnym mechanizmem z łańcuchem lub sznurkiem. Projektanci szezlongów inspirowali się zarówno przyrodą (na meblach pojawiały się ornamenty w kształcie roślin, zwierząt czy kwiatów), sztuką antyczną, jak też na przykład łodziami – w efekcie pojawiły się leżanki przypominające kształtem łódź o zaokrąglonej rufie i smukłym dziobie.

Na kształt mebli duży wpływ miała także odzieżowa moda. Szezlongi musiały być bowiem tak zaprojektowane, by umożliwić wypoczynek damom ubranym w okazałe, rokokowe suknie na stelażach. Montowano więc wygięte poręcze, poszerzano i wydłużano siedziska. Ważne były także względy praktyczne – charakterystyczne dla berżery boczne uszy były nie tylko elementem, który miał zdobić, ale także chronić siedzącą na niej osobę przed przeciągami.

Nowoczesny skórzany szezlong Orio | Gala Collezione

Nowoczesny skórzany szezlong Orio w awangardowym kształcie – doskonale odnajdzie się we wnętrzach loftowych i minimalistycznych

Szezlong powraca na salony

Co sprawiło, że mebel ten stał się tak lubiany zarówno przez arystokratów, psychoanalityków, jak i wszystkie osoby, ceniące ponad wszystko komfort i swobodę? Szezlong już w momencie, gdy wszedł na szczyty popularności, zdobył rangę mebla, który nadaje wnętrzu eleganckiego i ekskluzywnego charakteru. Jego niepowtarzalny, piękny, oryginalny design sprawiał, że stał się meblem, na którym nie tylko się odpoczywa, ale także który się eksponuje. Ze względu na swój kształt (fotel z wydłużonym siedziskiem) pozwalał na leniwy, dostojny wypoczynek w pozycji półleżącej. Pełnił rolę kącika ploteczek, sprzyjał czułym słówkom szeptanym sobie do ucha przez zakochanych.

Mimo, że ze względu na swój rodowód szezlong kojarzy się z meblem luksusowym i dworskim, świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Decyduje o tym ogromna różnorodność form, kształtów i sposobów wykończenia. Współczesne szezlongi nie są już tak strojne i bogato zdobione, jak w okresie rokoko – producenci dbają raczej o to, by wpisywały się we aktualne trendy wnętrzarskie. Są więc szezlongi skórzane oraz obite tkaniną, szezlongi o kształtach klasycznych lub wręcz awangardowych, inspirowane stylem skandynawskim, angielskim i glamour, pikowane lub minimalistyczne, o gładkich siedziskach bez zbędnych przeszyć. Są szezlongi wzbogacane o elektryczną funkcję relaksu, na obrotowych podstawach lub drewnianych nóżkach.

Klasyczny szezlong Lord | Gala Collezione

Szezlong Lord dobrze sprawdzi się także we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim

Szezlong pozwala na urządzenie wnętrza w sposób nietypowy, wyjątkowy i interesujący wizualnie. Szczególnie dobrze będzie prezentować się w pomszczeniach przestronnych, w których może zostać odpowiednio wyeksponowany. Dzięki niemu zaaranżujesz przytulny kącik czytelniczy, strefę do intymnych ploteczek lub strefę telewizyjną. Pięknie będzie wyglądał zarówno w salonie przy kominku, w sypialni, jak też w domowym gabinecie, w którym dodatkowo zagwarantuje możliwość krótkiego relaksu w trakcie pracy.

« Wróć do listy artykułów

.