© Gala Collezione 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: Inspect ™ Brand & Web Design

Użytkowanie mebli ze skóry

Jak zapewnić satysfakcję użytkowania mebli Gala Collezione?

Przed zakupem zapoznaj się z zasadami użytkowania mebli Gala Collezione. Dowiesz się dzięki nim, w jaki sposób rozpakować i ustawić meble po ich dostarczeniu do Twojego domu, w jaki sposób korzystać z nich codziennie oraz na co zwrócić uwagę podczas ich konserwacji i czyszczenia.

INFORMACJE OGÓLNE

 1. Rzeczywiste wymiary kupionego przez Ciebie mebla mogą różnić się w stosunku do wymiarów podanych w katalogach, ulotkach i w serwisie internetowym Gala Collezione. Dopuszczalna tolerancja odchylenia w stosunku do wymiaru deklarowanego wynosi:
 1. Mogą wystąpić naturalne różnice w miękkości pomiędzy meblami na ekspozycji, a tymi które zostaną dostarczone do Twojego domu. Wynika to z naturalnego zużywania się mebli na ekspozycji i zastosowania odmiennych pokryć tapicerskich.

Rozpakowanie i ustawienie mebli

 1. Ostrożnie rozpakuj mebel bez używania ostrych narzędzi (np. noży do tapet, nożyków, nożyczek), ponieważ może to grozić uszkodzeniem i przecięciem obicia mebla.
 2. Przed pierwszym rozłożeniem funkcji (np. funkcji spania) upewnij się, że usunąłeś wszelkie zabezpieczenia transportowe.
 3. Jeśli mebel wymaga montażu (np. samodzielnego montażu nóżek), postępuj zgodnie z kartą informacyjną / instrukcją, dołączoną do mebla.
 4. Po rozpakowaniu mebla, mogą być na nim widoczne zagniecenia będące efektem transportu. Dotyczy to przede wszystkim mebli o miękkim wypełnieniu (np. wypełnienie silikonowe). Aby szybciej uzyskać pożądany kształt mebla, uformuj ręcznie poduchy, podłokietniki i siedziska.
 5. Po rozpakowaniu mebla w obiciu z tkaniny charakteryzującej się dłuższym włosem (np. welur), mogą być na nim widoczne cieniowania i niewielkie wgniecenia, będące efektem transportu. Szybciej uzyskasz pożądany wygląd obicia i przyspieszysz czas „odpoczynku” tkaniny, jeśli odpowiednio wygładzisz powierzchnię
 6. Jeśli chcesz przenieść mebel, zawsze trzymaj go od spodu za sztywne elementy konstrukcyjne. Jeśli będziesz chwytać mebel za podłokietniki, luźne elementy (np. poduchy) lub tapicerkę, może skończyć się to ich wyrwaniem lub uszkodzeniem.
 7. Unikaj przesuwania mebli po podłodze, ponieważ możesz w ten sposób zarysować jej powierzchnię nóżkami mebla.
 8. Mobilne, opcjonalne zagłówki instaluj na oparciu mebla ze szczególną ostrożnością, powoli wsuwając metalowe szyny w specjalnie przygotowane w oparciu tunele. Dzięki temu zapobiegniesz rozdarciu pokrowca i zminimalizujesz ryzyko ewentualnego skaleczenia.
 9. Ustaw meble na wypoziomowanym podłożu.Ustaw meble w odległości co najmniej 1 metra od grzejników i innych źródeł ciepła (takich jak kominki, piece, kaloryfery).

CODZIENNE KORZYSTANIE Z MEBLI

 1. Meble Gala Collezione przeznaczone są do użytku domowego. Użytkuj je zgodnie z ich przeznaczeniem i zgodnie z zasadami określonymi w dołączonej do mebla karcie gwarancyjnej.
 2. Meble Gala Collezione są dedykowane do użytkowania w pomieszczeniach suchych, zamkniętych, zabezpieczonych przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Optymalne warunki użytkowania mebli:
 1. Mogą wystąpić różnice w twardości i sprężystości poszczególnych elementów mebla (poduch, oparć, siedzisk), w zależności od tego, czy dany element posiada lub nie posiada konkretnej funkcji użytkowej (np. skrzynia, funkcja spania, funkcja relaksu). Wynika to z zastosowania odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych w modelach funkcyjnych i bezfunkcyjnych.
 2. Unikaj siadania na podłokietnikach, podnóżkach, stawania i skakania na siedzisku, oparciu lub pojedynczych listwach sprężynujących. Grozi to ich uszkodzeniem lub wyłamaniem.
 3. Chroń drewniane powierzchnie (takie jak półki, blaty) przed zarysowaniem lub obiciem. Do czyszczenia ich powierzchni nie należy stosować środków chemicznych, wystarczy lekko zwilżona szmatka z mikrofibry.
 4. Zewnętrzne krawędzie tapicerki chroń przed otarciami mechanicznymi.
 5. W meblach przeznaczonych do użytkowania przez dwie lub więcej osób oraz w zestawach, równomiernie użytkuj wszystkie siedziska mebla. Pozwoli to uniknąć późniejszych różnic w wyglądzie poszczególnych elementów zestawu. Powstanie różnic wynikających z nierównomiernego użytkowania (takich jak: pofałdowania i marszczenia pod wpływem długotrwałego obciążenia, oddziaływania ciepłoty i wilgotności ciała, przemieszczenie i ubicie wypełnienia miękkich poduch siedziskowych, oparciowych oraz podłokietników itp.) nie jest wadą mebla, lecz naturalnym skutkiem jego eksploatacji.
 6. W przypadku mebli z miękkimi poduchami (np. oparciowymi, luźnymi), systematycznie powtarzaj ich formowanie (poprzez „wyklepywanie”), by utrzymać pożądaną linię mebla. Częstotliwość formowania zależy od intensywności użytkowania.
 7. Naturalnymi efektami użytkowania są marszczenia i pofałdowania pokrowców mebli (norma branżowa RAL-GZ 430/4)).
 8. W przypadku mebli ze skóry naturalnej z dużymi, jednolitymi powierzchniami bez cięć i pikowań na oparciu i siedzisku, w trakcie użytkowania mogą wystąpić pofałdowania pokrowca, związane z delikatnym rozciąganiem i naprężaniem skóry. Pofałdowania mogą wystąpić także w przypadku mebli w obiciu tkaninowym, jednakże w mniejszym stopniu. Pofałdowania i marszczenia są tym bardziej widoczne, im większa jest zatapicerowana powierzchnia).
 9. W przypadku mebli ze skóry naturalnej, na szczególnie mocno eksploatowanych częściach mebla, mogą pojawić się naturalne efekty użytkowania, takie jak przecieranie, nabłyszczanie oraz załamywanie się skóry.
 10. W przypadku użytkowania mebli z ruchomymi zagłówkami, zaprojektowanymi w taki sposób, by stanowiły integralną część pokrowca oparcia, w trakcie użytkowania mebla mogą pojawić się zagniecenia i marszczenia na oparciu. Jest to związane z naprężaniem skóry w momencie maksymalnego złożenia zagłówka.
 11. W elementach ruchomych, takich jak zagłówki, podłokietniki czy funkcja relaksu, mogą występować niewielkie odchylenia w poziomie. Oznacza to, że bryły zawierające jakikolwiek mechanizmy wewnątrz elementów tapicerowanych, mogą nieznacznie różnić się pomiędzy sobą i nie zawsze będą wyglądać identyczne występując obok siebie. Wynika to z technologii tego typu okuć i nie jest wadą wyrobu.
 12. Meble wypoczynkowe z funkcją spania typu A (Delfin), B (Leopard), C (wózek), D (Sedalift), E (stelaż belgijski) są dedykowane przede wszystkim do spania okazjonalnego. W przypadku funkcji typu A, B, C i D powierzchnię spania tworzy siedzisko i wysuwka / leżysko chowane we wnętrzu mebla. Może się więc pojawić nieznaczna różnica w wysokości pomiędzy tymi elementami, niewielkie szczeliny lub przesunięcie linii oparcia i siedziska, wynikające ze względów technologicznych. W przypadku funkcji D przy rozkładaniu mechanizmu konieczne jest każdorazowe ściąganie siedziska. Dla wyrównania powierzchni spania (zniwelowania ewentualnych szczelin) oraz ochrony pokrowca przed przecieraniem i wygniataniem, wskazane jest używanie top materacy czyli materacy nawierzchniowych dostępnych na rynku. Do spania codziennego służyć mogą funkcja typu G (DL), typu H (C.S.T.) oraz typu F (stelaż włoski), w której użytkownik śpi na pełnowymiarowym materacu.
 13. Meble wypoczynkowe z wysuwanym siedziskiem sterowanym elektrycznie (funkcja V) są dedykowane do wypoczynku w pozycji siedzącej lub półleżącej. Nie służą one do spania. Unikaj siadania na skraju maksymalnie wysuniętego siedziska, ponieważ może grozić to uszkodzeniem mechanizmu. Funkcję użytkuj siadając maksymalnie głęboko na siedzisku. Maksymalne łączne obciążenie funkcji V (wysuwanego siedziska) to 300 kg.
 14. Meble z mechanizmem rozkładanym elektrycznie uruchamiaj wyłącznie po sprawdzeniu, czy nie ma przeszkód dla ruchu mechanizmu i wysunięcia ruchomych części.
 15. Meble wypoczynkowe z funkcjami zasilanymi prądem, użytkuj zgodnie z instrukcją. Najważniejsze zasady dotyczące użytkowania:
 1. Zabronione jest siadanie lub wstawanie z mebla z rozłożoną funkcją relaksu lub funkcją relaks PLUS (bez względu na rodzaj sterowania – manualna lub elektryczna). Grozi to uszkodzeniem mechanizmu z uwagi na nienaturalne przeniesienie środka ciężkości. Przed wstaniem z mebla każdorazowo złóż funkcję do pozycji wyjściowej.
 2. Dopuszczalna waga użytkownika korzystającego z fotela / siedziska z funkcją relaksu oraz funkcją relaks PLUS wynosi 120 kg.
 3. W trakcie użytkowania mebli mogą pojawić się naturalne odgłosy wynikające z połączeń lub podzespołów w mechanizmach o konstrukcji metalowej (np. sprężyny fotela bujanego itp.).
 4. Zabronione jest dotykanie mechanizmów w trakcie rozkładania i składania funkcji mebla, w szczególności dotykanie sprężyn, zawiasów, okuć i innych elementów konstrukcyjnych, gdyż może to spowodować skaleczenie lub zranienie
 5. Zabronione jest samodzielne rozkładanie i składanie funkcji meblowych (np. funkcji spania, funkcji relaksu, wysuwanego siedziska) przez dzieci.
 6. Unikaj bezpośredniego kontaktu tapicerki skórzanej z potem ciała ludzkiego, tłuszczami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, rozpuszczalnikami, płynami zawierającymi alkohol oraz innymi środkami chemicznymi, ponieważ mogą mieć niekorzystny wpływ na tapicerkę i powodować jej uszkodzenie lub zniszczenie.
 7. Narzuty i odzież tekstylna, wyprodukowane w sposób, który nie zabezpiecza jej przed migracją barwników, mogą w pewnych warunkach powodować zafarbowanie obicia mebla, zarówno ze skóry naturalnej, jak i tkaniny. Unikaj kontaktu mebla z tego typu tekstyliami, a także pozostawiania na obiciu mebla drukowanych magazynów oraz gazet.

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA MEBLI TAPICEROWANYCH

 1. Materiały tapicerskie: skóry, tkaniny i materiały skóropodobne, należy regularnie czyścić i konserwować zgodnie z zaleceniami. Właściwa konserwacja i pielęgnacja zapewniają utrzymanie przez dłuższy czas walorów użytkowych mebla oraz parametrów jakościowych i wizualnych obicia.
 2. Zabronione jest używanie do czyszczenia tapicerki skórzanej i materiałowej żrących detergentów stosowanych w gospodarstwie domowym, mleczka czyszczącego, benzyny, alkoholu, rozpuszczalników, wybielaczy, tłuszczy zwierzęcych i roślinnych oraz preparatów czyszczących i pielęgnujących zawierających te substancje, kremów i balsamów do pielęgnacji ciała, wosków, płynów do mycia, mydła w płynie, środków do czyszczenia dywanów itp., gdyż może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie materiału obiciowego (jego odbarwienie, przebarwienie, pękanie, pleśnienie, przedziurawienie itp.).
 3. Wszystkie produkty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji powierzchni tapicerowanych, zawsze najpierw wypróbuj w niewidocznym miejscu.
 4. Zabronione jest nakładanie preparatów czyszczących i konserwujących bezpośrednio na zabrudzenie. Preparaty te nanieś na miękką gąbkę lub szmatkę, a następnie wyczyść nią delikatnie plamę.
 5. Mocne pocieranie może uszkodzić powierzchnię materiału obiciowego.
 6. Po rozpakowaniu nowego mebla w domu i przed rozpoczęciem jego użytkowania:
 1. Czyszczenie i konserwacja tkanin obiciowych:
 1. Czyszczenie i konserwacja skór naturalnych:

CECHY NATURALNE MATERIAŁÓW OBICIOWYCH – INFORMACJE OGÓLNE

 1. Każdy rodzaj materiału obiciowego charakteryzuje się określonym zestawem cech naturalnych, typowych dla danego rodzaju. Wynikają one z ich naturalnych właściwości i mogą stopniowo uwidaczniać się w trakcie normalnego, codziennego używania mebla. Cechy te nie stanowią wady wyrobu.
 2. Meble wykonane z różnych rodzajów obicia (skóra naturalna, skaj, tkanina) mogą mieć nieco inny wygląd i komfort siedzenia, co jest związane z grubością i strukturą użytego materiału. Mogą się także pojawić zmarszczenia na łukach, które wynikają z cech charakterystycznych materiałów nierozciągliwych.
 3. W przypadku zamówień dokonywanych w różnych terminach (np. domawianie kolejnych elementów zestawu po pewnym czasie), mogą wystąpić różnice w odcieniu obicia wynikające z konieczności korzystania w procesie produkcji z materiałów obiciowych pochodzących z różnych partii produkcyjnych. Z tego samego powodu mogą wystąpić także różnice w odcieniu pomiędzy obiciem mebla, a próbką skóry bądź tkaniny zamieszczoną we wzorniku, dostępnym w salonie dystrybutora. Dotyczy to także różnic w odcieniu wybarwienia i strukturze drewna, wykorzystywanego do produkcji nóżek, blatów i innych elementów dekoracyjnych.
 4. W przypadku łączenia skóry i tkaniny wyglądem przypominającej skórę (skaj), mogą wystąpić różnice w strukturze i odcieniu poszczególnych elementów mebla. Dodatkowo w okresie użytkowania mogą wystąpić różnice w zachowaniu konkretnego materiału, ze względu na działanie światła i temperatury.
 5. Żaden z dostępnych na rynku materiałów tapicerskich (skóra naturalna, skaj, tkanina) nie gwarantuje 100% odporności na ewentualne zniszczenia lub uszkodzenia, jakie mogą spowodować zwierzęta domowe (m.in. psy i koty). Materiały te, w zależności od rodzaju, charakteryzują się różną odpornością na ścieranie, tarcie oraz zadrapania. Posiadacze zwierząt domowych – podczas wyboru materiału obiciowego – powinni uwzględnić jego właściwości, budowę, parametry odpornościowe oraz docelowy sposób użytkowania.
 6. Meble obite tkaniną mogą mieć inne przeszycia oraz cięcia niż meble obite skórą naturalną.
 7. Wykaz aktualnej oferty tkanin oraz skór naturalnych znajduje się w cenniku w zakładce „Opcje wyrobów”.

CECHY NATURALNE SKÓRY MEBLOWEJ

 1. Skóra naturalna jest materiałem wyjątkowym ze względu na swoją niepowtarzalność. Każdy błam pochodzi z innego zwierzęcia, a zatem każdy błam posiada swój zestaw cech naturalnych, które świadczą o jego naturalnym pochodzeniu. Są to takie cechy, jak charakterystyczny zapach, różnice w fakturze i odcieniu, blizny, rozstępy, żyły, zmarszczki, zagniecenia, ślady po ugryzieniach owadów itp.
 2. Na wygląd pokrowca meblowego ze skóry wpływają trzy podstawowe czynniki:
 1. Bardziej intensywny proces wykończeniowy i stosowanie sztucznego printu (np. w skórach typu Kalifornia, Madras) sprawia, że cechy naturalne stają się mniej widoczne. Niewielki stopień obróbki w procesie wykończeniowym pozwala zachować widoczność cech naturalnych, podkreślając tym samym niepowtarzalny wygląd i strukturę pokrowca.
 2. Szczególną grupą skór są skóry antykowane dwutonowe. Ich charakterystyczny wygląd uzyskuje się poprzez nakładanie ciemniejszego barwnika na jasne podłoże, co sprawia, że przetarcia powstałe w trakcie użytkowania są bardziej widoczne.
 3. Technologicznie do produkcji mebli używa się skóry naturalnej z cieląt, krów i bawołów o zmiennej twardości i grubości, która dobierana jest pod kątem jej umiejscowienia w wyrobie.
 4. W trakcie użytkowania pokrycie mebla zyskuje charakterystyczny wygląd, będący efektem naturalnych skutków eksploatacji skóry. Przejawia się on występowaniem w miejscach najczęściej i najintensywniej eksploatowanych zmarszczeń, fałd, wyciągania się pokrowca, nabłyszczania, załamywania się i przecierania skóry.

CECHY NATURALNE TKANIN MEBLOWYCH

 1. Tkaniny tapicerskie mogą wykazywać cechy naturalne, typowe dla danego rodzaju, takie jak:
 1. W trakcie użytkowania pokrycie mebla zyskuje charakterystyczny wygląd, będący efektem naturalnych skutków eksploatacji tkaniny meblowej. Przejawia się on występowaniem w miejscach najczęściej i najintensywniej eksploatowanych zmarszczeń, fałd, wyciągania się pokrowca i pilingowania.
 2. Meble wykonane z tkanin w intensywnych kolorach (np. czerwień, brąz, granat), w początkowej fazie użytkowania mogą puszczać barwnik, co jest cechą charakterystyczną tkanin farbowanych całościowo. Należy unikać siadania na nich w jasnych ubraniach.

© 2020 Gala Collezione. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa serwisu Regulamin serwisu Polityka prywatności i RODO

Design: Inspect ™ Brand & Web Design