Pokój dziecięcy – jak wybrać mebel wypoczynkowy dla mamy?

« Wróć do listy artykułów

12 kwietnia 2021

Pojawienie się dziecka w rodzinie to najczęściej moment, kiedy wszystko staje na głowie. Zmieniamy swoje przyzwyczajenia, musimy także przygotować przestrzeń domową na przybycie nowego członka rodziny. Młodzi rodzice planują, jak urządzić pokój dziecięcy – dobierają meble, łóżeczko, materac i kolory ścian, szukają przewijaka, kompletują ubranka i produkty do pielęgnacji. Wszystko zaczyna kręcić się wokół maluszka i słusznie – bo bez rodzicielskiej troski i opieki sam sobie nie jest w stanie poradzić.

Czy jednak w czasie gonitwy za wszystkimi elementami wyposażenia, niezbędnymi do urządzenia idealnego pokoju dziecięcego, nie zapominamy czasem o swoim własnym komforcie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by opieka nad najmłodszym członkiem rodziny nie wiązała się z koniecznością znoszenia mniej lub bardziej długotrwałej niewygody.

Komfort rodziców równie ważny jak dziecka

Pierwsze miesiące życia dziecka wymagają od rodziców pozostawania w stanie ciągłej gotowości. Nocne pobudki nie należą wcale do rzadkości. Maluszka wybić ze snu mogą różne powody, na przykład kolka, zły sen czy nagły hałas za oknem. Do tego dochodzi karmienie, które może zająć nawet trzy godziny w ciągu doby. Wiąże się to więc z częstymi wizytami w pokoju dziecięcym zarówno w dzień, jak i w nocy. Tulenie do snu, karmienie czy uspakajanie płaczącego niemowlaka wymaga od mamy i taty wiele energii oraz sił witalnych. A te łatwo stracić, gdy towarzyszy nam chroniczne niewyspanie i odczuwamy nieprzyjemne napięcia mięśniowe.

Jak poprawić komfort opieki nad dzieckiem i wpłynąć tym samym na poprawę swojego własnego samopoczucia? Przede wszystkim należy zadbać o to, by w pokoju dziecięcym znalazło się miejsce dedykowane przede wszystkim mamie lub innej dorosłej osobie, która zajmuje się maluchem. Taki kącik – w zależności od dostępnej przestrzeni – można zaaranżować wykorzystując wygodny fotel z podnóżkiem lub dobrze wyprofilowany szezlong. Mebel ten z pewnością docenią opiekunowie podczas jego codziennego użytkowania, a gdy mały mieszkaniec pokoju podrośnie – będzie miał szansę na drugie życie jako przestrzeń przeznaczona do odpoczynku po dniu wypełnionym zabawą i nauką.

Monika Sałak, projektant wnętrz

Urządzenie pokoju niemowlęcia jest bardzo istotnym elementem podczas oczekiwania na przyjście naszego malucha na świat. Oczywiście inspirowanie się radami specjalistów i znajomych jest wskazane. Uważam jednak, że ważniejsze jest to, by przemyśleć czego Ty – jako przyszły rodzic – będziesz tak naprawdę potrzebować podczas opieki nad maluszkiem.

Warto nie warto zagracać dostępnej przestrzeni. Na pewno pomocna będzie praktyczna i funkcjonalna baza – odpowiednio dobrane łóżeczko, przewijak, pojemne miejsce do przechowywania oraz wygodne miejsce do karmienia. Pamiętajmy również o tym, że w pierwszych miesiącach życia nasz maluch będzie leżał głównie na pleckach, zatem dekoracje sufitu oraz delikatne oświetlenie LED przy łóżeczku nie tylko spełnią funkcje dekoracyjne budując przytulny klimat, ale również przyciągną zainteresowanie pociechy. W moim projekcie zastosowano kojące, sprzyjające wypoczynkowi pastelowe barwy, które jednocześnie stanowić mogą idealne tło, gdy w późniejszym okresie pokoik zacznie zapełniać się zabawkami i kolorowymi książkami.

W całym szale zakupowym, który zawsze ogarnia młodych rodziców, nie zapomnij również o sobie! Wygodne miejsce do karmienia, czytania bajek oraz czuwania przy łóżeczku na pewno odwdzięczy się po długich nocach spędzonych w pokoiku dziecięcym :)

Monika Sałak, projektant wnętrz

Jasny fotel Forli na ciemnych nóżkach w pokoju dziecięcym z białym łóżeczkiem

Fotel Forli w pokoju dziecięcym służyć może jako wygodne siedzisko do karmienia i czuwania przy maluchu – wizualizacja autorstwa Moniki Sałak z MSprojekt

Karmienie i usypianie maluszka

Głodny maluch potrafi bardzo głośno zasygnalizować swoją potrzebę i robi to – w zależności od wieku – od kilkunastu do kilku razy w ciągu doby. Przygotowując aranżację dziecięcego pokoju warto więc zaplanować w nim dodatkowe siedzisko. Mama będzie mogła wykorzystać je podczas karmienia, bez konieczności przemieszczania się po całym domu w poszukiwaniu dogodnego do tego miejsca.

Ustawiony w pobliżu łóżeczka przytulny fotel (np. Fido, Presto czy Voss) powinien mieć szerokie siedzisko, dobrze wyprofilowane podłokietniki i wysokie oparcie, dające stabilne wsparcie dla kręgosłupa. Taki mebel pozwoli się rozluźnić, zmniejszyć napięcie mięśniowe, zapewnić kontrolę nad karmieniem oraz ułożyć malucha w taki sposób, by ułatwić mu ssanie i zagwarantować odpowiednie podparcie jego główki i karku, tak by razem z ramionami i tułowiem znalazły się w jednej linii. Dobrym uzupełnieniem dla fotela będzie podnóżek, który pozwoli na wygodne ułożenie nóg.

Kobieta siedząca na niebieskim fotel Inari z funkcją relaksu

Fotel Inari z funkcją relaksu pozwoli na chwilę odprężenia, gdy maluch zaśnie

Jeśli w pokoju masz nieco więcej miejsca, wybierz fotel z funkcją relaksu sterowaną elektrycznie, taki jak np. Res, Arosa czy Inari. W przypadku tych modeli możesz w bardzo prosty sposób zmienić kąt nachylenia oparcia i podnóżka, dopasowując je do oczekiwanej pozycji ciała. Sterowanie rozkładaniem fotela odbywa się za pomocą przycisków sterujących i nie trzeba przy tym wstawać z mebla. Jest to niezwykle wygodne szczególnie w sytuacji, gdy trzymasz w objęciach uśpione właśnie dziecko. Po pełnym rozłożeniu funkcji oparcie odchyla się do tyłu a podnóżek unosi do góry, dzięki czemu można wygodnie przystawić dziecko do piersi lub nakarmić je mlekiem z butelki.

Bliskość i poczucie bezpieczeństwa

Alternatywą dla fotela w pokoju dziecięcym może być dobrze wyprofilowany szezlong, inaczej nazywany leżanką. Jego wydłużone siedzisko pozwala na wygodne ułożenie się zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej, także z maluszkiem u boku. Dzięki temu może stać się także awaryjnym miejscem do krótkiej drzemki, gdy nocne czuwanie przy dziecku się przedłuża.

Elegancka linia takich mebli i ich ergonomiczna forma pozwoli na wygospodarowanie w pokoju malucha przytulnego kącika, który spełni oczekiwania mam zarówno w zakresie funkcjonalności, jak i elegancji. W dzień taki mebel dziecko może wykorzystać do zabawy i poukładać na nim swoje przytulanki. Wieczorami z powodzeniem posłuży rodzicom i dziadkom podczas czytania na dobranoc czy śpiewania kołysanek. Wyeliminuje konieczność siadania na pościeli w ubraniach, co jak wiadomo nie jest higieniczne, a jednocześnie pozwoli pozostać w bliskości z dzieckiem, co zagwarantuje mu poczucie bezpieczeństwa, które jest tak ważne do jego prawidłowego rozwoju.

Jasnobrązowy szezlong Lord w pokoju urządzonym w stylu skandynawskim

Szezlong Lord można wykorzystać także do krótkiej drzemki, gdy czuwanie przy maluchu się przedłuża

Szezlongi takie jak Nicea, Lord czy Bibbi – dziecko doceni na pewno, gdy będzie nieco starsze. Koleżanki i koledzy z przedszkola i szkoły znajdą na nim miejsce do wspólnej zabawy, a wraz z ustawioną w pobliżu lampą stworzy sprzyjający skupieniu kącik do czytania szkolnych lektur czy nauki przed sprawdzianem. Może także znaleźć drugie życie w salonie, domowym gabinecie czy przestronnym holu, stając się ciekawym elementem dekoracyjnym aranżacji.

Praktycznie i funkcjonalnie

Fotel z podnóżkiem, fotel rozkładany z funkcją relaksu czy szezlong – bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, dobierz go tak, by jego wielkość, kształt, funkcje i wygoda uprzyjemniły Twój pobyt w pokoju dziecka. Zadbaj także o praktyczne obicie, które oprze się skutkom działania małych rączek. Wskazane są przede wszystkim miękkie i przytulne tkaniny z dodatkowymi technologiami podnoszącymi ich odporność na zabrudzenia oraz utrudniających wchłanianie płynów (tzw. tkaniny hydrofobowe). Tkaniny łatwoczyszczące są bardzo przyjazne w konserwacji, ponieważ na co dzień wystarcza odkurzanie ich odkurzaczem z miękką szczotką, a gdy przydarzy się nagła awaria (np. rozlany sok, ślad po pisaku czy plama z kaszki) – przy odpowiednio szybkiej reakcji wystarczy ściereczka zwilżona czystą wodą, by usunąć zabrudzenie.

 

« Wróć do listy artykułów

.