Powiedz kotku co masz w środku czyli kilka słów o tym, jak zbudowana jest sofa i jak ocenić jej jakość

« Wróć do listy artykułów

21 sierpnia 2018

Meble tapicerowane to obowiązkowe wyposażenie każdego pokoju dziennego. To na nich spędzamy długie, leniwe popołudnia. To na nich plotkujemy z przyjaciółmi, oglądamy telewizję, relaksujemy się czytając ulubione książki, ucinamy przyjemne drzemki gdy za oknem siąpi deszczyk. Sofy, kanapy, narożniki, fotele, szezlongi, duże pufy – różnorodność kształtów, wielkości, stylu i funkcji jest ogromna.

Na co zwracasz uwagę kupując sofę?

Na pewno pierwsze, co przyciąga Twój wzrok, to jej wygląd zewnętrzny. Liczy się kolor, faktura obicia, kształt, wielkość. Zgodzisz się pewnie z nami, że by kupić nowy mebel do salonu, jego wygląd musi Ci się podobać. A może nawet chwycić za serce ;) Jeśli kupujesz mebel wypoczynkowy w sklepie stacjonarnym, na pewno siadasz na nim, by sprawdzić, czy jest odpowiednio wygodny, czy jego oparcie jest dobrze wyprofilowane, czy siedzisko jest na tyle wysokie, by łatwo było z niego wstać.

Czy coś jeszcze?

Jeśli chcesz ocenić jakość sofy, powinieneś zdecydowanie wyjść poza to, co widać gołym okiem. Ponieważ to, co w największym stopniu stanowi o jej jakości, jest ukryte w jej wnętrzu. Czasem dwie na pierwszy rzut oka bardzo podobne kanapy, mogą oferować zupełnie inne parametry i jednocześnie – mieć zupełnie różne ceny. Z czego to wynika? Z konstrukcji mebla, ponieważ komponenty, które zostały użyte do jego wyprodukowania, wpływają także na jego wygodę i określają jego jakość oraz trwałość. To od nich zależy, czy sofa w niezmienionym stanie przetrwa zaledwie kilkanaście miesięcy, czy też będziesz mógł ją użytkować z dumą i zadowoleniem przez dłuższy czas.

Jak zbudowane są meble tapicerowane?

Kupno sofy lub narożnika do salonu jest trochę jak kupno samochodu. To inwestycja na dłuższy czas. Chcesz, by były trwałe, komfortowe i sprawiały przyjemność swoim wyglądem. Jednak jak już wspomnieliśmy – wygląd to nie wszystko. Zadaj sobie na początek trzy pytania. Kto będzie użytkował sofę? Jak często? Do jakich celów?

Zastanów się. Czy sofa będzie miejscem codziennych zabaw Twoich pociech? Czy będzie miejscem częstych popołudniowych drzemek domowników? Czy będzie użytkowana raczej okazjonalnie, podczas przyjacielskich pogawędek w weekendowe i świąteczne dni? A może chcesz ją codziennie rozkładać do spania?

Dlaczego to jest ważne? Ponieważ na tej podstawie będziesz mógł dobrać taki mebel, który będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. A zatem będzie odpowiednio trwały, o odpowiadającej Ci miękkości i sprężystości.

Na początek pierwsza podstawowa informacja: meble tapicerowane są jak cebula ? Oznacza to, że mają warstwy. Przed każdą z nich stoi inne zadanie i każda z nich ma zupełnie inne właściwości.

Jak zbudowana jest sofa?

Przykładowy przekrój sofy wypoczynkowej marki Gala Collezione.

Na trwałość, odczuwanie komfortu i jakość mebla wpływają przede wszystkim trzy warstwy: stelaż, system wspierający oparcie i siedzisko oraz wypełnienie.

Zacznijmy od stelaża, na który składają się takie elementy jak rama, przegrody, okucia, profile, mocowania itd. To bardzo istotna część mebla, ponieważ stanowi jego szkielet. A zatem im solidniejszy, tym lepiej. Wykonany z drewna z drzew liściastych (np. z twardego buku), na pewno zagwarantuje odpowiednią stabilność sofy i jej trwałość przez długi czas.

Kolejną warstwą są elementy podtrzymujące siedzisko i oparcie. Mają one bardzo ważne zadanie – zapobiegają ich zapadaniu, a także w istotny sposób wpływają na komfort mebla. W najtańszych modelach dostępnych na rynku, najczęściej stosowane są sztywne materiały takie jak płyta wiórowa czy pilśniowa. Zdarzyło Ci się zapewne kiedyś usiąść na sofie i pomyśleć, że usiadłeś na twardej desce, prawda? Zapewne trafiłeś właśnie na tego typu mebel. Tam, gdzie stawia się na wysoką jakość i wygodę użytkowania, stosowane są materiały elastyczne (pasy tapicerskie) lub sprężynujące (np. sprężyny faliste, które zapewniają elastyczność siedziska i jego dużą wytrzymałość).

I wreszcie ostatnia warstwa – wypełnienie siedzisk i oparć. Różnorodność w tym obszarze jest bardzo duża. Każde z zastosowanych rozwiązań ma swoje cechy charakterystyczne, które wpływają zarówno na odczuwanie komfortu, jak też na sugerowany sposób użytkowania. Warto więc zwrócić na ten element szczególną uwagę.

Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do wypełnienia siedzisk i oparć są pianki o różnej gęstości. W dostępnych na rynku najtańszych meblach, najczęściej do wypełnienia stosuje się pianki typu T nazywane też piankami poliuretanowymi. Niestety tego typu pianki z czasem się utleniają i mechanicznie się wygniatają. Jeśli więc wybierzesz tanią kanapę, w której w siedzisku zastosowano piankę typu T wspartą dodatkowo na np. płycie wiórowej – nie licz na zbyt wysoki komfort ani na długie użytkowanie mebla.

Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór mebla, którego siedzisko wypełnione jest pianką wysokoelastyczną, a pianka poliuretanowa zastosowana jest w mniej użytkowanych elementach, takich jak np. boczki. Pianka wysokoelastyczna stosowana w meblach wypoczynkowych Gala Collezione, charakteryzuje się wysoką odpornością na ugniatanie i odkształcanie. O wiele szybciej odzyskuje swój pierwotny kształt niż pianka typu T. Dopasowuje się do ułożenia ciała, zapewniając wysoki komfort i poczucie wygody. Wsparta na sprężynach falistych, gwarantuje przyjemną sprężystość oraz elastyczność.

Warto przy okazji wspomnieć, że w meblach Gala Collezione wypełnienie siedzisk przygotowywane jest tzw. metodą sandwichową. Polega to na sklejaniu ze sobą kasetonów pianek wysokoelastycznych o różnych gęstościach w sposób przypominający kanapkę (warstwami). Dzięki temu możliwe jest takie przygotowanie siedziska, by zapewniało maksymalny komfort, miękkość i sprężystość.

A co w przypadku oparcia?

Wśród mebli oferowanych przez Gala Collezione możesz znaleźć kolekcje, które oferują rozmaite rozwiązania w tym obszarze. Mają one różne właściwości, jednakże wspólną podstawową cechę – mają zapewnić najwyższe parametry komfortu i jednocześnie bardzo dobre podparcie dla ciała.

Są modele, w których w oparciu stosowana jest opisana wcześniej pianka wysokoelastyczna. Są takie, w których w oparciu zastosowano wkład silikonowy (np. Mondo i Karato). Meble z wypełnieniem silikonowym to bardzo miękkie „puchacze”, dające niespotykane odczucie przytulności i sprężystości. Szczególnie polecane są tym, którzy lubią „zatopić się” w poduchach i „otulać” nimi podczas odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że sofy te podczas użytkowania zachowują się w inny sposób, niż modele z pełnym wypełnieniem z pianki wysokoelastycznej. Ze względu na „luźny” wkład, zalecane jest systematyczne ręczne formowanie poduch oparciowych, by przywrócić im ich pierwotny, piękny kształt.

Najnowszym rodzajem wypełnienia oferowanym przez Gala Collezione jest wypełnienie TOP ELASTIC, które można znaleźć m.in. w kolekcjach Veneto, Merano czy Serena. To rodzaj pianki wysokoelastycznej o dużej gęstości, zapewniającej niezwykły komfort, miękkość, wielokierunkową sprężystość i doskonałe dopasowanie wypełnionych nią elementów mebla do ciała użytkownika. Gwarantuje zachowanie kształtu oparcia / siedziska / poduch oparciowych bez względu na intensywność użytkowania, niezależnie od rodzaju pokrycia mebla.

Narożnik Karato z wypełnieniem silikonowym

Narożnik w kształcie litery U, skonfigurowany z elementów systemu modułowego Karato – w siedzisku wypełnienie z pianki wysokoelastycznej na sprężynie falistej, w oparciu – wypełnienie silikonowe na pasach elastycznych.

Stelaż, elementy wspierające oraz wypełnienie to trio, które jest ze sobą ściśle powiązane i które determinuje jakość całego mebla. Nawet jeśli sofa zostanie „ubrana” w pokrowiec z najbardziej szlachetnej skóry naturalnej lub najwyższej jakości tkaniny, o niezwykłych właściwościach wytrzymałościowych, to jeśli któryś z tych trzech elementów będzie kiepskiej jakości, cały mebel nie zapewni Ci oczekiwanego komfortu.

Jak przetestować sofę przed zakupem?

Rozpocznij od zapoznania się z opisem mebla, szczególnie tym dotyczącym jego parametrów technicznych. Sprawdź jakiego rodzaju elementy konstrukcyjne w nim zastosowano oraz jaki rodzaj wypełnienia. W przypadku mebli Gala Collezione, cennych informacji dostarczą Ci piktogramy umieszczone w kartach produktowych.

W następnej kolejności – sprawdź na własnej skórze mebel, testując go na przykład w salonie meblowym.

  • Usiądź i umość się na sofie – żadne zdjęcie czy opis nie odda tego, jak w rzeczywistości odczuwać będziesz komfort konkretnego mebla.
  • Wstań z sofy – to pozwoli Ci sprawdzić, czy siedzisko ma optymalną dla Ciebie wysokość. Wysokość siedziska jest bardzo ważna szczególnie wtedy, gdy z mebla korzystać będą osoby starsze lub niepełnosprawne. Im niższy mebel – tym trudniej z niego się podnieść
  • Wypróbuj sprężystość sofy – każdy ma swoje upodobania co do miękkości mebla. Niektórzy lubią twardsze powierzchnie, inni lubią „miękkciuchy”, w które przyjemnie się „zapada”.
  • Posiedź na sofie przez dłuższą chwilę – to pozwoli Ci sprawdzić, czy na przykład jest dobrze wyprofilowana, czy zapewnia odpowiednią ergonomię wypoczynku, czy oparcie jest dobrej wysokości, czy zagłówki dają stabilne wsparcie dla karku, czy podłokietniki są tak zaprojektowane, by móc się na nich wygodnie oprzeć.
  • Wypróbuj funkcje sofy – jeśli oczywiście mebel jest w nie wyposażony. Rozłóż i złóż funkcję spania. Podnieś i opuść zagłówki. Otwórz bar. Rozłóż funkcję relaksu. Zweryfikujesz w ten sposób, czy działanie funkcji nie stwarza Ci trudności oraz w razie czego dopytasz, jak z nich poprawnie korzystać.
  • Poproś kogoś, by usiadł koło Ciebie – dzięki temu dowiesz się, jak mebel zachowa się, gdy będzie na nim wypoczywać więcej niż jedna osoba.

Poznałeś kilka cennych wskazówek dotyczących tego, jak uczynić z zakupu nowej sofy satysfakcjonującą inwestycję. Jakość czasem wymaga nieco większych nakładów finansowych, jednakże podstawową zaletą kupna wysokiej jakości sofy jest to, że otrzymasz mebel trwały, solidny, komfortowy, który zachowa swój wspaniały wygląd przez długi czas.

« Wróć do listy artykułów

.