Zagłówki – Twój kark je pokocha

« Wróć do listy artykułów

7 listopada 2017

Oparcie to bardzo ważna część mebla. Jest jego zwieńczeniem i góruje nad całą bryłą, nadając mu określonego charakteru. Jego kształt, wykończenie i wyprofilowanie wpływają zarówno na ogólny design sofy czy narożnika, jak też na to, czy określisz mebel jako wygodny i ergonomiczny, czy wręcz przeciwnie niewygodny i twardy. Wybierając swój wymarzony model warto zwrócić uwagę także na tę część, bo to na niej będziesz się opierać podczas wypoczynku w swoim salonie.

Sofy bez zagłówków

Oparcia w meblach wypoczynkowych Gala Collezione bywają różne. Meble z wysokimi oparciami najczęściej nie są wyposażane w dodatkowe zagłówki. Wysokie oparcie gwarantuje bowiem dobre podparcie dla całych pleców, jak też dla karku i głowy, zarówno osobom wysokim, jak też o niższym wzroście. Wśród najnowszych trendów modnych na rynku wnętrzarskim jest wykończenie oparcia przytulnymi „uszami”, które delikatnie otulają głowę osoby wypoczywającej na sofie. Dzięki nim poczujesz się jeszcze bardziej komfortowo i przyjemnie.

Sofa Forli bez zagłówków | Gala Collezione

Sofa Forli to przykład mebla bez zagłówków, który ma wysokie, wygodne oparcie – 63 cm

 

Sofy z zagłówkami opcjonalnymi

Inną propozycją są sofy z zagłówkami mobilnymi, najczęściej będącymi elementem opcjonalnym, na który możesz, ale nie musisz się zdecydować podczas kupowania mebla. Opcjonalne zagłówki mają charakterystyczny kształt wydłużonego walca, choć zdarzają się także kolekcje (np. Nicea), w których zagłówek ma kształt podłużnej poduszki. Możesz je zainstalować na dowolnym oparciu mebla i przenosić je zgodnie z własnymi potrzebami, bowiem otwory na metalowy stelaż zagłówka są przygotowane na każdym oparciu sofy.

Narożnik z opcjonalnym zagłówkiem Monday | Gala Collezione

Opcjonalny zagłówek jest mobilnym elementem, który można zainstalować na dowolnym oparciu. Tego typu opcja dostępna jest np. w kolekcji Monday

Meble z mobilnymi zagłówkami mają z reguły nieco niższe oparcia, ale na tyle wysokie, by dawało wygodne wsparcie dla pleców. Dzięki zagłówkowi tego typu możesz zwiększyć wysokość oparcia, co pozwala na wygodny odpoczynek także wyższym osobom. Warto pamiętać jednak o tym, że zagłówki opcjonalne po zamontowaniu na oparciu są ustawione w jednej, niezmiennej pozycji – inaczej mówiąc, nie można zmienić kąta ich nachylenia.

Sofa Nicea z opcjonalnym zagłówkiem w kształcie podłużnej poduszeczki | Gala Collezione

Mobilny zagłówek może mieć także nietypowy kształt podłużnej poduszki, która nadaje oparciu designerski kształt. Taka opcja dostępna jest np. w kolekcji Nicea.

Sofy z ruchomymi zagłówkami

Kolejnym, zupełnie odmiennym rozwiązaniem są oparcia z zagłówkami regulowanymi, których kąt nachylenia możesz zmieniać stopniowo i dopasowywać go do tego, w jakiej pozycji ciała chcesz w danym momencie wypoczywać. Tego typu zagłówki montowane są na meblach na stałe. W przeciwieństwie do zagłówków mobilnych, nie możesz ich przenosić, ale najczęściej zagłówki regulowane są w standardzie montowane na wszystkich oparciach sofy lub narożnika.

Narożnik Calpe z regulowanymi zagłówkami | Gala Collezione

Ruchome zagłówki w narożniku Calpe zapewniają wygodne wsparcie dla głowy podczas odpoczynku

Oparcie mebla z regulowanymi, ruchomymi zagłówkami jest z reguły dość niskie. Decydując o tym, czy w danym momencie zagłówek ma być całkowicie położony, nieznacznie pochylony czy maksymalnie podniesiony, wpływasz na kształt, wysokość i wygląd oparcia, a jednocześnie dopasowujesz je do postury i pozycji osoby odpoczywającej. Jeśli zależy Ci na odprężeniu kręgosłupa i mięśni karku, podniesiony zagłówek będzie wybawieniem. Sprawdzi się także podczas oglądania telewizji. Natomiast gdy plotkujesz przy kawie i ciastku z ulubioną koleżanką, możesz je całkowicie położyć. Wszystko zależy od potrzeby chwili.

Warto także zwrócić uwagę na design mebli z tego typu zagłówkami. W przypadku niektórych modeli zagłówek jest zaprojektowany w taki sposób, by stanowił integralny element pokrowca oparcia. Bez względu na kształt takiego zagłówka, po jego położeniu mebel będzie wyglądać bardziej lekko i subtelniej.

Narożnik Domo z ruchomymi zagłówkami | Gala Collezione

Design ruchomych zagłówków różni się w zależności od kolekcji. W Domo zagłówki stanowią integralną część pokrowca oparcia, co nadaje mu delikatniejszą i bardziej subtelną formę

Fotele z zagłówkami

Regulowane, ruchome zagłówki można znaleźć także w fotelach, zarówno tych klasycznych (na przykład w fotelu Sorizo z grupy foteli CLASSIC, jak też o linii nowoczesnej – na przykład w fotelu Arosa czy Tom z grupy SMART). Zwiększa to walory funkcjonalne takiego mebla, a możliwość stopniowej zmiany kąta nachylenia zagłówka pozwala na jeszcze przyjemniejszy wypoczynek przy czytaniu książki czy oglądaniu telewizji.

Fotel Sorizo z ruchomym zagłówkiem

Fotel Sorizo z regulowanym zagłówkiem

Jeśli mowa o fotelach, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno rozwiązanie – zagłówek nakładany na oparcie. Możesz go w dowolnym momencie zdjąć lub założyć, w zależności od tego, czy Twój kark domaga się dodatkowego wsparcia, czy nie. Ma on kształt spłaszczonego wałeczka – poduszki, a technika jego montażu jest niezwykle prosta. Do zagłówka przymocowany jest pasek z obciążnikiem, dlatego wystarczy nałożyć zagłówek na oparcie, by trzymał się on pewnie w na swoim miejscu.

Fotel Zing z nakładanym załówkiem | Gala Collezione

Fotele uszaki mogą mieć nakładane zagłówki, które zwiększają ergonomię mebla. Przykładem jest uszaty fotel Zing na obrotowej podstawie.

To od Ciebie zależy, jaki model mebla do salonu ostatecznie wybierzesz. Niektórzy twierdzą, że meble z wysokim oparciem wyglądają niezwykle elegancko i klasycznie, inni z kolei są zwolennikami mebli z ruchomymi zagłówkami twierdząc, że tylko takie rozwiązanie jest kluczem do uzyskania komfortu odpoczynku. Na pewno warto, byś przed zakupem zastanowiła się, jaki design najbardziej Ci się podoba, a dodatkowo usiadła na wybranym meblu by sprawdzić, czy kształt i wyprofilowanie oparcia pozwoli Ci na komfortowy wypoczynek tych części ciała, które są najbardziej zmęczone po długim dniu pracy nad komputerem czy za biurkiem, czyli plecom, karkowi i szyi.

« Wróć do listy artykułów

.