#AlaToOgarnie – czym się charakteryzuje styl natural we wnętrzach?

« Wróć do listy artykułów

15 kwietnia 2020

Harmonia przyrody – to główna idea, na której opiera się istota stylu natural. Nie ma na świecie bowiem nic bardziej doskonałego, niż to, co stworzyły siły natury. Jest w tym kreatywna twórczość i doskonałe dopasowanie, jest perfekcja kształtów i proporcji oraz artystyczne piękno krajobrazów. To niesamowita kombinacja jest źródłem prawdziwej inspiracji do tworzenia wnętrz, które zachwycają przytulnością i uspakajającym klimatem.

Alina Badora, architekt wnętrz | akcja #AlaToOgarnie

Mimo bardzo silnych nawiązań do takich pojęć jak „odnawialne źródła energii”, „recycling” czy „minimalizacja zanieczyszczeń”, styl natural wcale nie jest dedykowany wojującym ekologom czy ekoaktywistom. Jak najbardziej – spodoba się osobom, które świadomie dbają o ochronę środowiska, ale także tym, którzy po prostu poszukują pomysłu na wnętrze przytulne, dające poczucie bezpieczeństwa, nie przytłaczające nadmiarem kolorów czy dodatków.

To koncepcja, która trafia do serc osób poszukujących harmonii i które chcą żyć w zgodzie z naturą, czerpiąc z niej wszystko to, co najlepsze – prostotę, umiar, doskonałą kompozycją barwy, światła i faktur oraz twórczą potęgę. We wnętrzach natural z sukcesem poszukiwać można atmosfery, która ukoi nasze zmysły i pozwoli oderwać się od codziennego chaosu cywilizowanego świata. Dlatego dobrze czuć się w nich będą osoby wyważone, ceniące sobie ponadczasowość, dla których ważniejsze jest „być” niż „mieć”.

Alina Badora, architekt wnętrz

Kolory we wnętrzu natural

Styl ten jest subtelną odmianą estetyki boho i tak jak styl skandynawski oraz rustykalny, kryje w sobie głębokie przywiązanie do wszystkiego co związane jest z naturą. Przejawia się to także w doborze kolorów. Sięga zatem jasne, neutralne, lekkie tonacje, a także te czerpiące z bogactwa przyrody, które wzajemnie się uzupełniają, nie dominując jedna drugiej.

Jakie kolory zatem sprawdzą się najlepiej we wnętrzu urządzonym w stylu naturalnym? Przede wszystkim czysta i złamana szarościami biel, która spotęguje efekt świeżości, beże – dzięki którym pomieszczenie stanie się optycznie bardziej przestronne i rozświetlone oraz rozbielona paleta ziemi, która doda całości przytulności. Doskonałe będą więc wszelkiego rodzaju brązy (od tych delikatnych, zmiękczonych bielą, przez rdzawe i sarnie, kojarzące się ze skórą zwierzęcą, po ziemiste i ciemne, w stylu gorzkiej czekolady) oraz uspokajające szarości.

Idealnym dodatkiem do takiego wnętrza będą także zielenie, bo to jeden z kolorów najbardziej utożsamianych z naturą kojarzący się bardzo z równowagą i spokojem. Mogą to być zarówno tonacje pastelowe (np. ciemna i jasna oliwka), jak też te nasycone, malachitowe. Dla ożywienia kompozycji we wnętrzu w stylu naturalnym zastosować można także (najlepiej z umiarem) dodatki w kolorze ochry, rdzy lub słonecznej żółci.

Im bardziej kolor będzie rozbielony, tym subtelniej będzie wyglądać, a dzięki temu wnętrze nabierze większej lekkości i przestrzeni. Warto pamiętać, że ciepłe odcienie budują atmosferę przytulności, ale też sprawiają, że powierzchnia wydaje się nieco mniejsza i bliższa. Jeśli więc Twój salon jest długi i wąski, pomaluj dwie krótsze ściany brązem w ciepłym odcieniu. Dzięki temu będzie się wydawało, że są one bliżej, a całe pomieszczenie jest krótsze i szersze. Brązy doskonale komponować się będą z beżami, dając przyjemny w odbiorze efekt, budując jednocześnie bardzo kameralny nastrój.

Wszystkie kolory stosowane w stylu natural mają wspólną cechę – relaksują, pozwalają ukoić zmysły i odnaleźć spokój wewnętrzny. Nie rozpraszają i nie krzyczą – zdecydowanie zachęcają do tego, by zwolnić na chwilę i spojrzeć w głąb siebie, poszukując wewnętrznej równowagi i skupienia.

#AlaToOgarnie - styl natural, artboard by Alina Badora

#AlaToOgarnie - styl natural, artboard by Alina Badora

Meble w stylu natural

Umiłowanie przyrody przejawia się także w doborze mebli, między innymi tych wypoczynkowych. Styl ten bazuje na naturalnych materiałach i z takich też powinny być wykonane elementy wyposażenia. Dodatkowo głównym wyznacznikiem zarówno w zakresie doboru mebli, jak i dodatków, jest tutaj prostota. Bardziej liczy się jakość, niż ilość. Można przyjąć, że cała aranżacja powinna harmonijnie łączyć w sobie przytulność i kameralność z odpowiednią dawką surowości, skromności i minimalizmu.

Sięgnij więc po fotele czy kanapy, których kształt harmonijnie wkomponuje się w uspokajającą całość, design pozbawiony będzie fikuśnych ozdobników czy efektownych pikowań. Doskonałym wyborem będą sofy i narożniki obite naturalną skórą lub tkaniną o przyjemnej w dotyku fakturze, w stonowanych kolorach, o minimalistycznych, prostych kształtach. Do tego

Drewno, rattan, wiklina, bambus i wszelkie inne materiały, które mogą zostać poddane recyclingowi – to naturalne surowce, które powinny królować w pomieszczeniu urządzonym w stylu naturalnym. Pozwalają one budować atmosferę „bliskości przyrody”. Wiklinowy taboret z siedziskiem z bawełny lub lnu, prosty drewniany stolik kawowy, komoda z litego drewna olejowanego o jasnym wybarwieniu, duży, ciężki stół o rustykalnych kształtach – to elementy „must have”. Meble mogą być wykonane samodzielnie, na przykład z palet lub być przedmiotami, którym zaoferowano „drugie życie”, po tym jak odnaleziono je na przykurzonym strychu w domu babci lub zapomnianej piwnicy.

Olive Home - wnętrze w stylu natural

Olivia, znana z profilu oliv.home na Instagramie, urządziła swój salon w stylu natural, wprowadzając do niego dużą dawkę ciepłych beży oraz drewna w naturalnym wybarwieniu

Dodatki i materiały

Kolor biały i ciepłe beże stanowią uniwersalną bazę wnętrza urządzonego w stylu natural. By przełamać nieco monochromatyczność i związaną z tym pewną monotonię, która mogłaby wkraść się do takiego pomieszczenia, warto zagrać w nim różnorodnością faktur zastosowanych materiałów wykończeniowych i dodatków. To doda mu głębi i wielowymiarowości, szczególnie, że w tym stylu unika się ostrych i energetycznych kolorów czy wzorzystych dodatków.

Ogromne pole do popisu dają dostępne na rynku tekstylia, które warto dobierać tak, by podkreślić odmienność faktur. Połączone z elementami dekoracyjnymi z rattanu, wikliny, mosiądzu czy drewna, pozwolą uzyskać efekt naturalności oraz pozwolą ocieplić wnętrze. Sprawdzą się w tym celu zarówno zasłony z miękkiego lnu, wełniane narzuty, dziergane serwetki, jak też abażury plecione z rattanu lub sznurka, jutowe dywany, sznurkowe makatki, wiklinowe kosze, ozdoby z trawy morskiej, wazony, ramki i uchwyty z mosiądzu, a także delikatne złote akcenty. Ciekawym akcentem ożywiającym całość będzie ceramika oraz szkło.

Zrezygnuj całkowicie z plastiku i metalu. Zamiast tego postaw na drewno, najlepiej to surowe, o jasnym wybarwieniu. Drewniana powinna być podłoga (idealnie, by wyglądała tak, jakby deski dopiero co „wyjechały z tartaku”), ramy obrazów i luster wieszanych na ścianach, donice do kwiatów oraz ozdoby (np. świeczniki czy stojak na wino). Zamiast stolika możesz ustawić kawałek pnia przyniesionego z ogrodu a na ścianie powiesić powyginany konar wyrzucony na brzeg przez morze, który pięknie będzie nawiązywał do proekologicznych trendów stojących u źródła stylu natural.

Ważna jest jednak tutaj dekoracyjna oszczędność. Warto unikać nadmiaru przedmiotów czy ozdób. Lepiej będzie postawić na doniczkowe rośliny, szczególnie te o dużych, ciekawie wyglądających liściach.


Organizatorzy akcji #AlaToOgarnie: Gala Collezione & Alina Badora

Partnerzy akcji: Almi Decor, Agnella, Jody Lo, GieraDesign, Markslojd, Paged i Wall Art

« Wróć do listy artykułów

.