#AlaToOgarnie – czym się charakteryzuje styl modern we wnętrzach?

« Wróć do listy artykułów

21 kwietnia 2020

Nie jest to czysty minimalizm, choć jego ideą jest oszczędność form, kolorów, kształtów czy dodatków. Zdecydowanie trafniej oddają ten styl określenia – aranżacyjny umiar, wyrafinowana elegancja i wizualna geometria. Modern czyli styl nowoczesny jest sumą wielu składników, które tworzą całość. To styl, który łatwo rozpoznać, lecz nieco trudniej zdefiniować. Unika on przesady, stawiając na prostotę w każdym nieomal aspekcie.

Alina Badora, architekt wnętrz | akcja #AlaToOgarnie
Jeśli lubisz wnętrza ponadczasowe, łączące w sobie funkcjonalność z estetyką, która pozostanie na czasie pomimo upływu lat, to styl modern jest właśnie dla Ciebie. Pozwoli Ci on wykreować przestrzeń harmonijną, w której króluje uspokajający ład, elegancja prostej formy, oszczędność dodatków oraz wszystko to, co można określić jako dobry design. Aranżując swój dom w stylu nowoczesnym, stworzysz dla siebie i swoich bliskich komfortową arenę, na której rozgrywać będzie się Wasza codzienność. Sprzyjać ona będzie osiągnięciu stanu idealnego spokoju i odprężenia, a dodatkowo uwzględniać będzie Wasze nawyki, potrzeby i styl życia, pozwalając funkcjonować w pełnej zgodzie z Waszym rytmem we wspólnej, przejrzystej przestrzeni. We wnętrzach w stylu modern dobrze czuć będą się osoby preferujące minimalizm, symetrię i proste linie. Docenią je ci, którzy chcą oderwać się z chaosu otaczającego nas świata w swojej uporządkowanej, domowej enklawie.

Alina Badora, architekt wnętrz

Skąd się wziął styl modern?

Określenie „nowoczesny” może sugerować, że jest to koncepcja, która dopiero co powstała. Jednak gdy zwrócimy uwagę na fakt, że styl ten nazywany jest także mianem mid-century modern, dostrzeżemy jego związki z faktycznym okresem, w którym się narodził. Była to połowa XX wieku czyli okres od późnych lat 40-tych o lat 60-tych, kiedy to opadł kurz po wojennej pożodze i wszyscy starali się stworzyć zupełnie nową rzeczywistość wokół siebie. Obudowywały się miasta, rozwijała produkcja masowa mająca zaspokoić ogromne potrzeby społeczeństwa, któremu brakowało dosłownie wszystkiego, pojawił się boom demograficzny. Architekci stanęli przed zupełnie nowymi wyzwaniami, zarówno jeśli chodzi o rozplanowanie przestrzeni w miastach, jak też projektowanie architektoniczne i aranżację wnętrz. Z jednej strony powojenne uwarunkowania wymuszały na nich spojrzenie ma design z perspektywy funkcjonalności, z drugiej strony – otwierały drogę do kreowania nowych koncepcji projektowania, odrzucających dotychczasowe przywiązanie do przepychu i bogatych zdobień. Na podatny grunt padły wówczas słowa Adolfa Loos’a, austriackiego architekta uznanego za prekursora modernizmu, który już na początku XX wieku postulował usunięcie ornamentu z przedmiotów użytkowych. W rezultacie powstał styl, który opierał się na prostocie, umiarze i funkcjach, w którym głównym filarem miało być budowanie i projektowanie domów oraz mieszkań z myślą o wygodzie i potrzebach ich mieszkańców. Jak wiele innych koncepcji, przechodził on stopniową ewolucję, ciągle jednak opierając się na idei „mniej znaczy więcej” rozpropagowanej przez Ludwiga Mies van der Rohe. Ten uważany za duchowego ojca architektury minimalizmu architekt uważał, że należy uwolnić pomieszczenia od sztywnego im przypisanego przeznaczenia. Stąd tak powszechne w projektowaniu w stylu modern nadawanie pomieszczeniom wielorakich, zazębiających się ról – na przykład salon za aneksem kuchennym, ze strefą jadalną, kącikiem do relaksu oraz przestrzenią do pracy w ramach domowego biura. #AlaToOgarnie - styl modern, artboard by Alina Badora #AlaToOgarnie - styl modern, artboard by Alina Badora

Jak urządzić salon w stylu modern?

Projekt wnętrza w stylu nowoczesnym opiera się na prostych kształtach i wizualnej przejrzystości. Dotyczy to zarówno samego układu pomieszczenia, wydzielonych w nim stref, jak też doboru elementów wyposażenia i dodatkach, których powinno być raczej mniej, niż więcej. Taka uporządkowana przestrzeń sprzyja wspólnemu, harmonijnemu funkcjonowaniu wszystkich domowników. Pozwala na łatwiejsze utrzymanie ładu oraz buduje atmosferę sprzyjającą wyciszeniu. Jeśli chcesz urządzić salon w stylu mid century modern, postaw na przestrzeń, eleganckie materiały i światło. Jeśli pokój jest niewielki, możesz optycznie powiększyć go stosując jasne kolory (które są podstawą w tej koncepcji projektowania) oraz wprowadzić do niego przezroczyste elementy np. stoli ze szkła lub krzesło z pleksi, która przez wielu projektantów jest traktowana jako wyraz nowoczesności. Umiejętne komponowanie klasycznych detali z nowoczesnymi elementami daje ciekawy efekt, który jednak powinien mieścić się w ramach umiarkowanej ekstrawagancji, niż szaleństwa. W przeciwieństwie do stylu glamour, który zachęca do eksperymentowania i łączenia ze sobą elementów z pozoru „z zupełnie innej bajki”, tutaj wszystko powinno do siebie harmonijnie pasować.

Meble w stylu modern

Styl modern mówi zdecydowane „nie” wszelkim ozdobnym pikowaniom, fikuśnym ornamentom czy bogatym w dekoracyjne detale meblom. Bryły powinny być proste, w geometrycznych, kubicznych kształtach. Nadrzędną kwestią jest tutaj funkcjonalność. Sofy i narożniki dobrze jest ubrać w przytulną, welurową tkaninę, która dodatkowo podkreśli szlachetność minimalistycznej formy mebla, a jednocześnie doda mu przytulności. Można także „ubrać” kanapę w skórę naturalną w klasycznym czarnym kolorze lub odcieniu z palety brązów czy szarości. Meble wypoczynkowe mogą mieć niskie nóżki, jak też wysokie, na przykład nowoczesne metalowe płozy lub wąskie, modernistyczne nóżki z czarnego metalu. Wybierz duży, prosty stół np. ze szklanym lub marmurowym blatem na metalowej podstawie lub metalowych nogach. Dostaw do niego minimalistyczne krzesła – eleganckie i wygodne, o prostym kształcie, obite skórą lub przytulną tkaniną. Powinny być dopełnieniem stołu, jednakże nie przytłaczać go zbyt ekstrawagancją formą. Zamiast komód czy regałów, zdecyduj się na zabudowę na wymiar. Zagospodaruj w ten sposób na przykład wnęki, ukrywając w nich szafę. Tu także wskazany jest minimalizm, a zatem postaw na gładkie fronty, bez zdobień czy ozdób. Doskonale wyglądać będą powierzchnie wykończone na wysoki połysk, szczególnie te białe, rozjaśniające pomieszczenie.

Gala Collezione - styl modern we wnętrzach

Wnętrze w stylu modern to prostota i umiar, połączone z funkcjonalnością

Kolory, materiały wykończeniowe i dodatki

Paleta kolorystyczna, tak jak i cała koncepcja modern, stawia na minimalizm. Dominująca w nowoczesnym wnętrzu jest biel, przełamywana kontrastową czernią oraz szarościami, od grafitu po jasny popiel. Dopuszczalne są harmonizujące z całością, stosowane w postaci drobnych akcentów stonowane kolory, takie jak przydymione róże, beże czy brązy, także mocniejsze barwy, takie jak np. ciemna, butelkowa zieleń. Styl modern to przede wszystkim szlachetne, naturalne materiały wykończeniowe, takie jak kamień (np. czarny i biały marmur, używane zarówno jako blaty, jak też okładziny na ściany), szkło oraz drewno z widocznymi słojami, które pozwalają tworzyć estetyczne aranżacje, czasem wręcz na granicy designu futurystycznego. Mogą być one łączone z nowoczesnymi tworzywami sztucznymi (np. w postaci wspomnianych już wcześniej przezroczystych krzeseł), a także z oszczędnymi dodatkami dekoracyjnymi wykonanymi z ze szkła, jasnego złota, srebra, niklu czy też chromowanymi. Całości uroku dodadzą minimalistyczne świece w szklanych słojach w czarnym lub srebrnym kolorze, których światło będzie ocieplać surowe, modernistyczne wnętrze.


Organizatorzy akcji #AlaToOgarnie: Gala Collezione & Alina Badora

Partnerzy akcji: Almi Decor, Agnella, Jody Lo, GieraDesign, Markslojd, Paged i Wall Art

« Wróć do listy artykułów

.