#zostańwdomu – jak zorganizować czas dzieciom na kwarantannie?

« Wróć do listy artykułów

25 marca 2020

#ZostańWDomu – mówią nie tylko lekarze

Świat nagle zwolnił. Wielu z nas zostało dobrowolnie lub przymusowo w swoich mieszkaniach. Plan dnia podczas kwarantanny zmienił się diametralnie. Dzieci uczą się on-line, dorośli próbują zorganizować i poukładać rodzinne życie w nowej rzeczywistości. Czym zająć się poza codziennymi czynnościami, by wspólnie spędzany czas był przyjemny, pełen dobrych emocji i wartościowy dla wszystkich zamkniętych w czterech ścianach? Nie samą pracą przecież i nie samą szkołą żyje człowiek.

Jak spędzić wspólnie czas podczas kwarantanny?

Spróbuj wykorzystać czas spędzony na kwarantannie z korzyścią dla wszystkich. Wykorzystaj to, że świat zwolnił i dał Ci szansę na poświęcenie uwagi swoim bliskim.

Spróbujmy wykorzystać nadchodzące tygodnie mądrze i z korzyścią dla wszystkich. Do tej pory żyliśmy w ciągłym biegu i pędzie, nie zawsze poświęcając wystarczającą ilość czasu dla naszych najbliższych i dla samego siebie. Może ta nowa codzienność pomoże nam wszystkim dostrzec, jak ważne chwile umykają nam przez palce. Pewnie w czasie kwarantanny będzie wiele okazji do wspólnej radości i śmiechu, choć mogą pojawić się także i sprzeczki. To naturalne. Masz jednak teraz szansę na to, by spojrzeć na wszystko z zupełnie nowej perspektywy. To od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. I czy wykorzystasz szansę na to, by zbudować Waszą rodzinną atmosferę na nowo.

Dziecko i tablet

To najprostsze rozwiązanie, prawda? Włączyć bajkę lub grę i mieć z głowy malucha na długie godziny. Nie chodzi o to, by odciąć dziecko od internetu i komputera, tylko o to, by wykorzystać go w mądry sposób. Koronawirus sprawił, że część ludzkiej aktywności przeniosła się do świata wirtualnego. Dotyczy to zarówno zakupów, nauki, pracy, ale także kultury czy rozrywki. Postawmy na te aktywności internetowe, które pozwolą Twojemu dziecku rozwijać swoje zainteresowania i nauczyć się czegoś nowego poprzez zabawę.

Jak znaleźć taką wartościową rozrywkę?

Wiele muzeów przestało chwilowo działać w swojej fizycznej lokalizacji i przestawiło się na wirtualne tory. Bez biletu, siedząc w wygodnym fotelu ze swoimi pociechami, masz możliwość wirtualnego zwiedzenia wielu niezwykłych ekspozycji, a także wysłuchania ciekawych lekcji on-line. Może być to świetny sposób na zainteresowanie maluchów historią, sztuką czy naukami przyrodniczymi – sposób, który do nich przemawia i który pozwala na fascynującą podróż w krainę nauki, historii i sztuki. Gdy nie można wyjść z domu ani pójść na plac zabaw, możesz wybrać się ze swoim dzieckiem na wirtualny spacer po wielu ciekawych miejscach, takich jak na przykład:

Jak spędzić wspólnie czas podczas kwarantanny?

W czasie deszczu dzieci się nudzą. Podczas kwarantanny również… Jak zorganizować czas dzieciom na kwarantannie? Zadbaj o to, by był pełen dobrych emocji.

Wiele muzeów przygotowało także ciekawe nagrania – wirtualne lekcje, wykłady czy warsztaty on-line. Muzeum Powstania Warszawskiego swoim kanale na Facebooku udostępnia cykl spotkań z przewodnikami on-line. Są to lekcje dla młodszych i starszych dzieci, wykłady dla studentów i dorosłych oraz warsztaty. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki organizuje dla dzieci, przy pomocy Skype warsztaty online, pozwalające na bliższe zapoznanie się ze sztuką. Centrum Nauki Kopernik każdego dnia prezentuje na swoim kanale na facebooku filmiki przedstawiające różne eksperymenty, które można wykonać samemu w domu.

Monika Perdjon, terapeuta, interwent kryzysowy

Każdy, kto ma dzieciaki wie, że trudno jest „rozładować im baterie”. Widzimy to zwłaszcza teraz, kiedy nasze dzieci są odcięte od kolegów, nie wychodzą na place zabaw, nie biegają po parkach. Oczekiwanie, że będą spokojnie siedziały w jednym pokoju i uczyły się samodzielnie w ciszy, jest zwyczajnie nierealne. Zadbaj o krótkie, ale częste przerwy w nauce i możliwość fizycznego wyładowania się. U mnie sprawdzają się mini dyskoteki – dzieci wybierają ulubione piosenki i 5-10 min tańczą. Wszelkie skoki, krzyki i bieganie są wtedy mile widziane.

Kwarantanna wymaga od nas ciągłego kontaktu z bliskimi, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci i potrzebują one Twojej pomocy w codziennym wypełnianiu obowiązków szkolnych. Do tego dochodzi praca zdalna i domowe obowiązki. Pamiętaj jednak, że równie ważna jak troska o własne dzieci, jest także troska o samego siebie. Zadbaj więc także o siebie. I nie mam na myśli sloganów reklamowych – tylko troskę o nasze zasoby mentalne, które w czasie kryzysu wyczerpują się znacznie szybciej. Wyjdź do ogrodu lub na balkon, posłuchaj ulubionej muzyki, zabarykaduj się w łazience na pół godziny, wypij jedną kawę dziennie, ale w ciszy. Dzięki temu będziesz mieć później więcej energii na to, by poświęcić się swojej rodzinie.

Monika Perdjon – terapeuta, interwent kryzysowy

 

Cała Polska czyta dzieciom

Akcja ta – zainicjowana przez Fundację ABCXXI – ma obecnie szczególnie silny wydźwięk. Wspólne czytanie w domu to jedna z tych aktywności, która ma w zasadzie tylko same zalety. Pobudza wyobraźnię, rozwija zasób słownictwa, buduje wrażliwość i ciekawość świata, uczy myślenia, wprowadza w świat wartości moralnych. Warto oderwać dziecko od ekranu komputera. Zamiast pozwalać mu na spędzanie kolejnej godziny na graniu w gry, poczytaj swojemu dziecku.

Czytaj dzieciom podczas kwarantanny | Gala Collezione

Czytaj dzieciom podczas kwarantanny. Czytanie rozwija wyobraźnię i wrażliwość.

Przeczytałeś już wszystkie książki, jakie masz w domu? Co prawda biblioteki lub księgarnie zostały zamknięte, jednak w sieci znajdziesz bardzo dużo różnych serwisów, w których kupisz dostęp do e-booków i audiobooków, a nawet skorzystasz z ich zasobów za darmo. Cyfrowa biblioteka wolnelektury.pl umożliwia bezpłatny dostęp do ponad 5 tysięcy książek i ponad 600 audiobooków (wśród których znajdują się lektury szkolne i dzieła klasyków literackich), a Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA oferuje dostęp do ponad 3 milionów obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, pocztówek, map i innych. Jest z czego wybierać.

Planszówki – rozrywka dla całej rodziny

Dla Ciebie także może być to świetna zabawa i powrót do czasów dzieciństwa. Gry planszowe zapewniają dobrą rozrywkę na długie godziny. Angażują wszystkich domowników – w zależności od tematyki, pobudzając do zdrowej rywalizacji lub też współpracy. Planszówki łączą pokolenia, zacieśniają więzy i dostarczają bardzo stymulującego zastrzyku adrenaliny.

Co robić z dziećmi na kwarantannie?

Rodzinne rozgrywki w gry planszowe pobudzą zdrową rywalizację i dostarczą pozytywnie stymulującego zastrzyku adrenaliny

Może być to „nieśmiertelny” Chińczyk, Monopol, Scrable, Warcaby czy szachy. Mogą to być także bardziej skomplikowane gry tematyczne. Każda z nich będzie doskonałym treningiem dla mózgów wszystkich domowników. Dla dzieci będzie to cenna lekcja logicznego myślenia. Na pewno wspólne, rodzinne partie poprawią ich zdolności koncentracji oraz przyczynią się do budowania umiejętności skupiania uwagi na jednej czynności na dłuższy czas. Może być to także cenna nauka radzenia sobie z porażką.

Gry planszowe rozwijają umiejętność myślenia i uczą radzenia sobie z porażkami

Gry planszowe rozwijają umiejętność myślenia i uczą radzenia sobie z porażkami

Jeśli znudzą Wam się planszówki, można sięgnąć po zabawy, które pamiętamy z naszego własnego dzieciństwa. Do wielu z nich wystarczy wyobraźnia lub kartka papieru i długopis. Któż z nas nie spędził kiedyś długich godzin grając w statki, „państwa-miasta” czy kółko i krzyżyk. Pamiętasz bierki? Pomysłów na wspólne rozrywki jest naprawdę bardzo dużo.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Gdy baseny, place zabaw i siłownie pod chmurką są zamknięte na cztery spusty, warto wymyślić jakąś formę ruchu dla całej rodziny, którą można zastosować w domu. Pamiętasz grę Twister, przy którym cała rodzina mogła sprawdzić swoją formę? Ta gra zręcznościowa pozwalała odkryć w sobie duszę Elastyny ? Teraz możesz ją wykorzystać dla rozruszania mięśni domowników, spędzających razem czas w domu.

A może wspólne ćwiczenia? Możesz urządzić zawody w robieniu przysiadów, zaproponować wspólny taniec do ulubionej muzyki albo inną zabawę ruchową dla Twoich pociech. Nie potrzeba do nich skomplikowanych sprzętów. Najważniejsza jest chęć aktywizacji swoich najbliższych. Pamiętaj – dobra forma fizyczna to lepsze samopoczucie. Odrobina ruchu wyjdzie na zdrowie całej rodzinie.

Na pewno Twoja sofa lub narożnik to najwygodniejsze meble na świecie i nie ma nic przyjemniejszego niż spędzanie na nich długich, leniwych godzin. Pamiętaj jednak – ruch to zdrowie, a tego nam na pewno w obecnych czasach potrzeba bardzo dużo. A zatem… Rusz się z sofy i ćwicz ciało. W internecie znajdziesz bardzo dużo trenerów np. jogi czy zumby, z którymi możesz poćwiczyć swoją kondycję. A potem… zasłużony wypoczynek na Twojej mega wygodnej sofie, który Ci się po prostu należy. ?

« Wróć do listy artykułów

.