24 października 2019
Mimo wielu pozytywnych cech, jakie przypisuje się kolorowi żółtemu, jest to barwa, którą do wnętrz warto wprowadzać z pewnym umiarem i rozwagą. Posiadając jednak wiedzę, jak i z czym go łączyć, można osiągnąć wspaniały efekt, który zaskoczy swoją energią i charakterem. Kolor żółty można zastosować w zasadzie na każdym elemencie wyposażenia wnętrza. My skupimy się na podpowiedziach dotyczących tego, jak stworzyć piękne mieszkanie z zastosowaniem żółtej sofy lub żółtego fotela.
Energia, która pobudza
Kolor żółty kojarzony jest z dobrą energią i optymizmem. Rozświetla wnętrza, sprawiając że wyglądają na bardziej słoneczne. Wpływa pozytywnie na nastrój domowników i działa pobudzająco. To sprawia, że zgodnie ze starożytną filozofią Feng Shui, barwa ta jest polecana szczególnie do tych domowych wnętrz, w których na co dzień spędzają wspólnie czas domownicy, czyli do salonów i jadalni. Uważa się, że żółty wpływa pozytywnie na osoby przebywające w pomieszczeniach, w których zastosowano ten kolor. Dzięki swojej ciepłej aurze i ładunkowi słonecznej, życiodajnej energii, sprzyja zacieśnianiu więzi międzyludzkich i pobudza postawy ekstrawertyczne.
Kolor ten ma szczególne znaczenie w tradycji chińskiej, w której przed wiekami zarezerwowany był wyłącznie dla cesarzy. W buddyzmie tybetańskim barwa ta łączy się z żywiołem ziemi, mądrością równości, południem i równowagą. W hinduizmie – symbolizuje widzę, naukę, medytację i kontemplację, sprzyja dyscyplinie umysłu i skupieniu.
Dobre towarzystwo
Aby w pełni docenić obecność koloru żółtego we wnętrzu i jego dobroczynny wpływ na poziom naszego nastroju i atmosferę, warto zapewnić mu dobrze dobrane towarzystwo. Barwa ta doskonale komponuje się z wszelkimi odcieniami neutralnymi, szczególnie szarością i bielą, które stanowią dla niej doskonałe dopełnienie. Takie połączenie gwarantuje harmonijny i spójny wygląd pomieszczenia.
Dobrym tłem dla żółtych mebli wypoczynkowych będą na przykład zielone ściany, szczególnie w odcieniu głębokiego szmaragdu. Taki duet to gwarancja wiosennej świeżości i budowania poczucia więzi z naturą. Wyraziste, mocno kontrastowe kompozycje uzyskamy, zestawiając kolor żółty z czernią. Żółta sofa lub żółty narożnik na czarnych, wysokich nóżkach wyglądać będzie niezwykle szykownie i elegancko. Pięknie wydobędziemy także kontrast łącząc żółcienie z błękitami, budując tym samym skojarzenia z czystym, rozświetlonym promieniami słońca niebem.
„Odcienie żółtego we wnętrzu są silnym akcentem kolorystycznym, który wprowadza do naszych domów dawkę słońca. Kolor ten rozjaśnia i nadaje pozytywnego charakteru. Gdy nasze wnętrze jest w barwach neutralnych, warto jeden większy element wybrać właśnie w kolorze żółtym np. fotel.
Sandra Białkowska, architekt, właścicielka pracowni Dobry Układ
Żółty to kolor, który domaga się uwagi. Lubi skupiać na sobie spojrzenia i być najważniejszym, najmocniejszym punktem we wnętrzu. Stosuj go zatem z umiarem, jako jeden wyróżniający element. Jego wyrazistość podkreślą na pewno wszelkie tkaniny, na których powierzchni rozgrywa się intrygująca gra światła i cienia. Żółta sofa obita welwetem, welurem lub aksamitem będzie wyglądać iście królewsko, a do tego przytulnie i „puchato”.
Z czym jeszcze dobrze komponują się żółte sofy, fotele i narożniki? Na pewno z jasnym drewnem, czy to w postaci podłogi, czy też mebli skrzyniowych, najlepiej o prostej, nowoczesnej formie. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swój dominujący charakter, kolor żółty nie powinien być używany w nadmiarze. Wówczas zamiast pozytywnie wpływać na nastrój, może męczyć i irytować. Kolor ten – tak jak czerń i czerwień – bardzo silnie oddziałuje na samopoczucie psychiczne człowieka. Warto znaleźć więc równowagę i złoty środek.
Dla kobiety czy mężczyzny?
Wbrew pozorom kolor żółty równie dobrze sprawdzi się we wnętrzach, w których mocno podkreślony jest pierwiastek kobiecy, jak i w przestrzeni typowo męskiej. Może wystąpić na przykład jako energetyczny i pełen charakteru dodatek w postaci nowoczesnego żółtego fotela o prostej formie lub minimalistycznego miodowego narożnika, który zapewni wygodny, popołudniowy wypoczynek. Pozwala na tworzenie efektownych aranżacji w bardzo różnych stylach – począwszy od mocno kobiecego stylu glamour, poprzez dążący do harmonii z naturą scandi, na surowym stylu minimalistycznym kończąc.
Jeśli w „męskiej jaskini” dominują szarości betonu, popiele, czerń i zgaszona biel – żółty element przyciągający wzrok zdecydowanie rozjaśni przestrzeń i doda mu drapieżnego dramatyzmu w bardzo efektownym wydaniu. Szczególnie dobrze wyglądać będzie w mniejszym pokoju – rozświetli go i zbuduje poczucie wizualnej przestronności. Jego niezwykły wpływ na budowanie przytulnej atmosfery docenisz szczególnie w mieszkaniu z oknami skierowanymi na północ i wschód, w którym dostęp światła jest ograniczony. Żółty kolor sprawi, że będzie wydawało się jaśniejsze, przytulniejsze i nasycone optymistycznym duchem. W dużych i przestronnych pomieszczeniach lepiej postawić na pojedyncze, żółte akcenty, niż przesycenie całości aranżacji tą barwą.
« Wróć do listy artykułów