Zestaw wypoczynkowy 3 + 2 + 1 – moda czy wygoda?

« Wróć do listy artykułów

21 lutego 2019

Czy spotkałeś się kiedykolwiek z określeniem typu zestaw wypoczynkowy 3+2+1? W ten sposób często określa się kolekcje mebli do salonu, w skład których wchodzi fotel, sofa dwuosobowa oraz sofa trzyosobowa. Nazwa ta nie jest więc przypadkowa. Definiuje ona bowiem nie tylko rodzaj mebli, ale także liczbę osób, które mogą z nich korzystać w tej konkretnej konfiguracji.

Komplet wypoczynkowy 3+2+1 - Forli

Sofa 3osobowa i fotel Forli – aranżacja przy wykorzystaniu elementów zestawu wypoczynkowego 3+2+1

Wyjdź poza schemat

Cała finezja i urok zestawów wypoczynkowych 3+2+1 tkwi w ich nieskończonych możliwościach konfiguracyjnych. Tak – dobrze przeczytałeś ? Wielką zaletą takich kolekcji jest możliwość dowolnego zestawiania różnych elementów, które ją tworzą, w zależności od własnych potrzeb, wielkości dostępnej przestrzeni i efektu, jaki chcesz uzyskać.

Oznacza to, że Twój komplet wcale nie musi składać się z jednego fotela, jednej sofy dla dwóch osób oraz jednej sofy trzyosobowej. Kombinacji jest nieskończenie wiele. Podstawę stanowi oczywiście tradycyjny układ 3+2+1, zapewniający miejsce do wypoczynku sześciu osobom. Możesz jednakże dowolnie decydować o tym, ile i jakiego rodzaju mebli stworzy docelowo Twój kącik wypoczynkowy w salonie. Może być to więc na przykład:

  • układ 2+1+1 czyli sofa 2osobowa i dwa fotele,
  • układ 2+2+1 – czyli dwie sofy dwuosobowe i fotel,
  • układ 3+3+2+2 – czyli dwie sofy 3osobowe i dwie sofy 2osobowe,
  • układ 3+1 – czyli sofa dla trzech osób i fotel
  • i wiele wiele innych.

Kolekcje wypoczynkowe 3+2+1 są więc niezwykle uniwersalne. Owa uniwersalność polega zarówno na tym, że meble takie pasują do różnego typu pomieszczeń (zarówno salonu, domowego gabinetu, jak i przestronnego holu; często sięgają po nie także klienci kontraktowi, wybierający je np. do foyer w teatrze lub hotelu), jak i na tym, że za ich pomocą można tworzyć przeróżne układy, odpowiadające wprost na potrzeby domowników.

Komfort i styl – symbioza doskonała

W przypadku kompletów wypoczynkowych 3+2+1, designerzy najczęściej rezygnują z wyposażania sof w dodatkowe funkcje, takie jak na przykład funkcja spania. Ma to swoje głębokie uzasadnienie. Jeśli we wnętrzu mebla nie trzeba chować mechanizmu funkcyjnego, możliwe jest zagwarantowanie większego komfortu siedziska oraz zachowanie większej wizualnej lekkości sofy. Z tego powodu tak wiele kolekcji wyróżniają na przykład wysokie nóżki – niezwykle modne i eleganckie, dzięki którym mebel zyskuje zwiewności i subtelności.

Zestaw wypoczynkowy 3+2+1 Voss

Zestaw wypoczynkowy 3+2+1 Voss – w zależności od koloru i faktury obicia, każdy z elementów prezentuje się zupełnie inaczej

Mebel ma urzekać swoim wyglądem i zachwycać komfortem, jaki oferuje. Kompaktowe sofy 2osobowe i 3osobowe projektowane są w przeróżnych stylach. Są kolekcje przyciągające wzrok kunsztownymi, ozdobnymi pikowaniami (np. kolekcja 3+2+1 Voss) oraz takie, w których stawia się na minimalizm i pewną wzorniczą surowość (np. kolekcja 3+2+1 Monday). Niektóre łączą w sobie harmonijnie cechy charakterystyczne dla różnych styli, takie jak „uszy” i miękkie zaoblenia z geometrycznym uporządkowaniem (np. kolekcja 3+2+1 Forli), inne natomiast skupiają się na przytulności i „zatapianiu się użytkownika w otulające go, sprężyste oparcie i siedzisko” (np. kolekcja 3+2+1 Mello).

Różnorodność designu pozwala aranżować salon w taki sposób, by osiągnąć zamierzony efekt. Lubisz minimalizm? Dobrze czujesz się w pomieszczeniach, które charakteryzuje harmonijny eklektyzm? Zachwyca Cię styl skandynawski? Preferujesz mniejsze, przytulne kąciki wypoczynkowe? A może wolisz dużą, komfortową przestrzeń, w której może spotkać się całe grono Twoich najbliższych? Możliwości jest wiele.

Zestaw 3+2+1 – do małych, czy do dużych mieszkań?

Zestawy 3+2+1 odpowiadają na potrzeby zarówno posiadaczy przestronnych loftów i domków jednorodzinnych, jak też osób mieszkających w mniejszych mieszkaniach w blokach. W dużych pomieszczeniach łatwiej oczywiście wyeksponować ich wyjątkową estetykę, urzekającą linię oraz niepowtarzalny styl, a także połączyć je w większe, unikalne zestawy. Możesz elementy kolekcji ustawić blisko siebie, tworząc wydzieloną część wypoczynkową. Możesz także – ustawiając je w pewnej odległości od siebie lub grupując w dowolny sposób – wydzielić za ich pomocą strefy w pokoju dziennym, dedykowane różnym aktywnościom. Na przykład dwie sofy i dwa fotele ustawione w części centralnej stanowić będą „centrum” życia dziennego, a dwa fotele ustawione w ustronnej części salonu przy eleganckiej lampie – stworzą przytulny kącik wypoczynkowy.

Zestaw wypoczynkowy 3+2+1 Monday

Zestaw wypoczynkowy 3+2+1 Monday może być uzupełniony także o poręczny taboret, który pełni rolę dodatkowego siedziska i podnóżka

Duża różnorodność rozmiarów pozwala cieszyć się tego typu meblami również właścicielom salonu w niewielkim mieszkaniu. Łącząc ze sobą sofę 3osobową i fotel lub sofę 2osobową i fotel, stworzysz funkcjonalny zestaw, zapewniający miejsce do wspólnego popołudniowego wypoczynku. Doskonałym uzupełnieniem kącika wypoczynkowego w mniejszym pokoju będzie na przykład taboret, który można wsunąć pod stoli w chwili, gdy jest mniej potrzebny. Będzie on pełnił rolę dodatkowego siedziska, a także funkcjonalnego podnóżka, który po dostawieniu do sofy pozwoli na wygodne ułożenie nóg.

Design, który polubili Polacy

A zatem – czy rosnąca popularność zestawów wypoczynkowych 3+2+1 to tylko chwilowa moda, czy trend, który zostanie z nami na dłużej? Na pewno można z czystym sumieniem stwierdzić, że Polacy polubili tego typu rozwiązania i chętnie aranżują przestrzeń z wykorzystaniem kompletów 3+2+1. Wyglądają one bardzo efektownie zarówno w obiciu ze skóry naturalnej, jak też z tkaniny. Możesz wybrać elementy zestawu w jednym rodzaju i kolorze obicia. Możesz także wyróżnić któryś z jego elementów kontrastowym kolorem. Świetnym pomysłem jest na przykład wybranie bardziej neutralnych barw dla sof i potraktowanie fotela jako przyciągającego wzrok elementu całej aranżacji, dzięki „ubraniu” go w obicie w mocnym, soczystym lub energetycznym odcieniu.

Ich design sprawia, że z powodzeniem można je ustawić na środku salonu. Jeśli więc lubisz przełamywać standardy – pozwól sobie na eksperymentowanie. Zestaw składający się z kilku sof i foteli umożliwi Ci stworzenie aranżacji, która będzie „żyć”. W przeciwieństwie do dużego narożnika w kształcie litery L lub litery U, które po „zagoszczeniu” w Twoim salonie będą już raczej na stałe przywiązane do miejsca, w którym pierwotnie staną, mniejsze sofy i fotele możesz przestawiać w zależności od swoich potrzeb oraz wymogów sytuacji. Zestaw 3+2+1 to doskonały sposób na łamanie konwencji i odnalezienie swojego indywidualnego stylu.

« Wróć do listy artykułów

.