© Gala Collezione 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: Inspect ™ Brand & Web Design

Blog

Archiwum

« Wróć do listy artykułów

Magiczne światła w obrazach Jana Kośmieji

9 października 2017


Indywidualną wystawę malarstwa Jana Kośmieji będzie można odwiedzić od 20 października do 10 listopada 2017 roku w Bydgoskim Centrum Sztuki im. H. Popławskiego przy ul. Jagiellońskiej 47 w Bydgoszczy. Miłośnicy abstrakcjonizmu zobaczą około 30 prac tego bydgoskiego malarza, przede wszystkim najnowsze obrazy powstałe w ciągu ostatniego roku, ale także dorobek wcześniejszych lat.

Całość rozpocznie wernisaż planowany na 20 października 2017 na godz. 18.00. Będzie to doskonała okazja by spotkać się z twórcą i porozmawiać o jego sztuce oraz emocjach, które wyraża w swoich dziełach. W malarstwie abstrakcyjnym obraz każdemu może kojarzyć się z czymś zupełnie odmiennym i z tego powodu jest ono niezwykle interesujące, bo przecież każdy z nas jest inny i inaczej widzi świat.

Wystawa obrazów malarza Jana Kośmieji w Bydgoszczy

Jan Kośmieja to młody, obiecujący bydgoski malarz, który czerpie inspiracje z otaczającego go świata, przede wszystkim z przyrody. Ogromny wpływ na jego prace mają emocje i światło. Jego zdaniem najtrudniejsze i zarazem najważniejsze jest uzyskanie magicznego światła w obrazie za pomocą barw, nasyceń, kontrastów i kompozycji. To właśnie światło buduje w obrazie pewną nieuchwytną tajemnicę, ulotną niepowtarzalną chwilę.

Konkurs Konfrontacje Sztuki 2016 przyniósł Janowi Kośmieji honorowe wyróżnienie w dziedzinie malarstwa. Na koncie ma już kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, m.in. w Galerii Test w Warszawie. Jest także pomysłodawcą projektu „Z Wyczółkowskim po drodze”, którego celem było stworzenie galerii sztuki w publicznej przestrzeni czyli wyjście na ulice miasta z malarstwem Leona Wyczółkowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, związanego z Bydgoszczą.

„Jako Bydgoszczanie mamy to szczęście, że odziedziczyliśmy dużą część prac Leona Wyczółkowskiego” – mówi Jan Kośmieja. „Ponieważ nie każdy ma czas i możliwość obcowania ze sztuką najwyższej jakości w galeriach i muzeach, zacząłem się zastanawiać, co zrobić, by mieszkańcy mogli na co dzień mieć styczność z tymi fantastycznymi obrazami. W ten sposób powstała koncepcja ekspozycji na ulicach Bydgoszczy. Projekt zrealizowaliśmy w 2015 roku przy współpracy z Okręgowym Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz kilkoma mecenasami, w tym m.in. Gala Collezione. Jego efektem jest ekspozycja, która od tego czasu stała się już charakterystycznym elementem pejzażu miasta. Reprodukcje umieszczone zostały w rejonie ulicy Gdańskiej, Mostowej oraz Wyspy Młyńskiej i Opery Nova. To daje mieszkańcom Bydgoszczy oraz turystom szansę, by spacerując po mieście w naturalny sposób poznawać także najciekawsze prace i twórczość wybitnego malarza, jakim jest Wyczółkowski”.

————————–

Fabryka Mebli Gala Collezione objęła mecenatem artystycznym wystawę prac Jana Kośmieji pt. „Zbieżność przeciwieństw”, która odbędzie się w Bydgoskim Centrum Sztuki.


« Wróć do listy artykułów

© 2020 Gala Collezione. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa serwisu Regulamin serwisu Polityka prywatności i RODO

Design: Inspect ™ Brand & Web Design