Trendy w salonie czyli jakiego koloru meble tapicerowane Polacy wybierali w 2015 roku

« Wróć do listy artykułów

15 marca 2016

Trendy wnętrzarskie w 2015 roku

Trendy mody zmieniają się nieustannie – zarówno jeśli chodzi o odzież, dodatki czy o wyposażenie i aranżację wnętrz. To dobrze – dzięki temu świat jest ciekawszy i bardziej wielowymiarowy! Jacy jesteśmy my – Polacy – w tym zakresie? Nadążamy za europejskimi, wnętrzarskimi, najnowszymi trendami czy raczej pozostajemy wierni dotychczasowej, królującej w naszych polskich salonach stylistyce? Jesteśmy gotowi na kolorystyczne eksperymenty, czy też raczej lepiej czujemy się wybierając stonowaną, bezpieczną paletę barw czyli łączenie neutralnego z neutralnym? Raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione potwierdza, że do polskich domów konsekwentnie wkracza ożywczy powiew, zmieniając nasze kolorystyczne wybory i decyzje.

Przeanalizowaliśmy ponad 115 000 realnych decyzji zakupowych dotyczących sof i narożników oraz foteli w tapicerce ze skóry naturalnej i tkaniny z lat 2014 i 2015.

Wnioski z badania

  1. W 2015 roku pięciu na dziesięciu Polaków wybrało sofę lub narożnik ze skór w jasnych, pastelowych odcieniach – od ecru, przez beż, aż po cappuccino. Oznacza to, że w naszych mieszkaniach królują neutralne kolory skór, kojarzące się z harmonią i odpoczynkiem na łonie przyrody. Takie sofy łatwo dają się dopasować do wybarwienia pozostałych mebli w pokoju. Może to wynikać z faktu, że po meble ze skóry naturalnej sięgają w dużej mierze dojrzalsi Polacy – często bardziej tradycyjni pod kątem dobieranych kolorów. Warto jednakże zauważyć, że wzrósł udział mebli czarnych – z uwagi na to, że jest to kolor lubiany przez młodych, oznacza wzrost zainteresowania skórzanymi meblami także ze strony młodszego pokolenia.
  2. W przypadku sof i narożników tapicerowanych tkaniną, w 2015 roku nastąpił stopniowy odwrót od brązów i beżu, cieszących się dużym zainteresowaniem w 2014 roku, w kierunku różnych odcieni szarości (od popielu po grafit). Taki kolor wybrało ponad 43% Polaków, którzy zdecydowali się w 2015 roku na zakup takiego mebla. Wpływ na to mieli na pewno włoscy projektanci, którzy już jakiś czas temu przewidzieli popularność tego koloru.
  3. W 2015 roku co dziesiąta osoba kupiła skórzany fotel w czerwonej i białej tapicerce, podczas gdy jeszcze rok wcześniej najpopularniejszy był kolor kremowy i cappuccino. Widać także wzrost udziału foteli ze skóry czarnej, która przesunęła ciemny brąz na dalsze miejsce w rankingu popularności.
  4. Wybory w zakresie foteli w tapicerce tkaninowej także świadczą o tym, że Polacy pozwalają sobie na więcej kolorystycznej ekspresji w swoich mieszkaniach. Podczas gdy jeszcze w 2014 roku największym zainteresowaniem cieszyły się fotele brązowe, tak w 2015 roku zdecydowanym liderem stał się szary, a do czołówki wszedł także kolor czerwony.

Różne odcienie szarości, żółcie, turkusy, czerwienie – gama kolorystyczna mebli tapicerowanych kupowanych przez naszych rodaków rozszerza się coraz bardziej. Dzięki temu nasze otoczenie nabiera charakteru i żyje się nam po prostu bardziej kolorowo.

Trendy w salonie czyli jakiego koloru meble tapicerowane Polacy kupowali w 2015 roku - raport Gala Collezione

—————————-

Raport jest opracowaniem własnym Fabryki Mebli Gala Collezione na podstawie losowo dobranej próby N=58 000 zamówień z terenu całej Polski na meble tapicerowane w skórze naturalnej i tkaninie, produkowane przez Fabrykę Mebli Gala Collezione, złożonych w 2014 r. oraz N=58 000 zamówień złożonych w 2015 r.

« Wróć do listy artykułów

.