Trendy w salonie czyli jakie meble tapicerowane Polacy wybierali do swoich salonów w 2018 roku

« Wróć do listy artykułów

20 marca 2019

Jak wyglądał rok 2018 pod względem trendów w polskich mieszkaniach i domach? Serca Polaków zdobył szturmem kolor szary w najróżniejszych odcieniach, który z przyjemnością wprowadzaliśmy do swoich wnętrz. Paleta szarości (od popielatego po grafitowy) pojawiała się zarówno na ścianach, elementach dekoracyjnych, jak też meblach wypoczynkowych, które kupowane były do salonu. Pokochaliśmy też meble na wysokich nóżkach – lekkie i zwiewne wizualnie, dodające pomieszczeniom optycznej głębi i przestronności.

Polacy – naród otwarty na nowe trendy

Coraz bardziej stawiamy na różnorodność i otwieramy się na światowe trendy w zakresie urządzania wnętrz. Sięgając po meble wypoczynkowe, dopasujemy ich typ, kształt i funkcje użytkowe do swojego stylu życia. Nie chodzi już tylko o to, by kupić sofę, na której będzie można posadzić gości. Chodzi przede wszystkim o to, by sofa czy narożnik spełniały zarówno funkcję dekoracyjną (wprowadzając klasę i szyk do pomieszczenia), jak też umilały i uprzyjemniały nam popołudniowy wypoczynek. I to w każdym momencie. Wtedy, gdy spędzamy czas na ploteczkach z przyjaciółmi i gdy relaksujemy się w pojedynkę przed telewizorem. Także wtedy, gdy surfujemy wieczorem po internecie w poszukiwaniu newsów oraz gdy ucinamy sobie słodką, poobiednią drzemkę.

Z uwagą przyglądamy się polskim i zagranicznym kreatorom wnętrzarskich trendów, którzy podpowiadają, w jaki sposób wprowadzić do naszych domów i mieszkań nowe pomysły i świeże spojrzenie. Obserwujemy, które kolory są modne i w jaki sposób je łączyć. Śledzimy kolory roku ogłaszane przez Instytut Pantone i coraz śmielej zestawiamy różne palety barw, by osiągnąć unikalny, cieszący nasze oko efekt. Przywiązanie do komfortu idzie w parze z dbałością o estetykę, nienaganną formę i harmonijną kompozycję kolorystyczną.

Jaki kształt mebli wybierają Polacy?

Przez wiele lat do naszych domów i mieszkań najchętniej wybieraliśmy narożniki w klasycznym kształcie litery L. Czy w 2018 roku nasze upodobania w tym zakresie się zmieniły? Oto kilka wniosków płynących z naszego badania:

 • Podczas gdy w 2017 roku 6 na 10 kupionych mebli do salonu przybierało formę narożnika w kształcie litery L, to w 208 roku blisko 50% mebli stanowiły sofy.
 • Popularne stały się eleganckie, lekkie wizualnie zestawy 3+2+1 – Polacy zaczęli bardzo chętnie po nie sięgać, zestawiając je ze sobą w rozmaitych konfiguracjach.
 • Sofy kupowane w 2018 roku przybierały postać zarówno mniejszych, kompaktowych mebli dwu lub trzyosobowych, jak też większych, wielosiedziskowych mebli, konfigurowanych z elementów wybranych systemów modułowych. Takie duże, rozłożyste sofy, wzbogacane były np. barkami i siedziskami z funkcją relaksu. Dzięki swoim rozmiarom, doskonale sprawdzają się w loftach i dużych pokojach dziennych w domkach, zapewniając miejsce do wypoczynku większej liczbie osób.

Funkcja spania wciąż „must have”, ale. . .

Najbardziej popularną ze wszystkich funkcji meblowych jest funkcja spania. Wynika to z wielu różnych czynników. Jednym z nich jest bardzo prozaiczna potrzeba zapewnienia gościom możliwości przenocowania w naszym domu. Dodatkowo ograniczony metraż wielu polskich mieszkań wymusza wielofunkcyjność mebli, które w dzień służą za miejsce do wypoczynku na siedząco, a w nocy zmieniają się w łóżko.

Obecnie nasze mieszkania stają się coraz bardziej przestronne i coraz więcej osób może pozwolić sobie na przykład na wydzielenie sypialni gościnnej. Z tego powodu salon staje się miejscem, które ma służyć do wygodnego wypoczynku dziennego i popołudniowego. Funkcja spania – jeśli jest – staje się więc wartością dodaną, a nie „must have” mebla, który kupujemy.

Jak wyglądały nasze wybory w zakresie funkcji meblowych w 2018 roku?

 • 7 na 10 sof i narożników kupionych przez Polaków było wyposażonych w funkcję spania. To dużo, jednak o 10% mniej niż jeszcze rok wcześniej.
 • Wzrosło zainteresowanie meblami bez funkcji spania. Widać to zdecydowanie, jeśli sofy i narożniki rozpatrywać będziemy oddzielnie. Aż 56% sof kupionych przez Polaków w 2018 roku, to meble dedykowane do odpoczynku na siedząco.
 • Cenimy funkcje, podnoszące komfort wypoczynku, takie jak na przykład funkcja relaksu manualna lub elektryczna. Aż 6 na 10 Polaków w 2018 roku wybrało mebel z co najmniej jedną funkcją relaksu, która umożliwia zmianę kąta nachylenia oparcia i podnóżka.
 • Zwracamy dużą uwagę na funkcje użytkowe mebli i to, by dopasowywały się do naszego stylu życia. Z tego powodu chętnie sięgamy po takie rozwiązania, jak bary z pojemnikami i blatami, które można wykorzystać jako stolik, ruchome zagłówki, których kąt nachylenia można zmieniać czy zagłówki mobilne, które można przekładać na dowolne oparcie.

Wygląd mebla i design – to ma dla Polaków znaczenie

Kształt mebla i jego funkcje, to bardzo ważne elementy brane pod uwagę podczas zakupu. Równie istotny jest design sofy czy narożnika oraz jego kolor. Tutaj widać duże zmiany w zakresie podejmowanych wyborów. Jak wyglądały decyzje Polaków w 2018 roku?

 • Polubiliśmy sofy i narożniki na wysokich nóżkach. Wysokie nóżki miała co druga sofa i narożnik kupione w 2018 roku przez Polaków. Jeszcze rok wcześniej wybieraliśmy przede wszystkim meble na niskich nóżkach – było to ponad 60% wszystkich kupionych mebli.
 • Uwielbiamy kolor szary i najchętniej kupujemy meble „ubrane” w pokrowiec w różnych odcieniach szarości, od popielatego po grafitowy. W 2018 roku 4 na 10 Polaków wybrało szarą sofę, narożnik lub fotel.
 • Dwa najpopularniejsze kolory, w jakich kupowane są sofy i narożniki w obiciu skórzanym, to różne odcienie beżu i czarny. Łącznie w takim kolorze kupiony został co 4 mebel.
 • W przypadku foteli ze skóry naturalnej, najczęściej decydujemy się na kolor czarny. Tego typu mebel doskonale prezentuje się w eleganckich, klasycznych wnętrzach.
 • 5 na 10 Polaków wybrało sofę lub narożnik w obiciu z tkaniny różnych odcieniach szarości. Jako kolor neutralny, pięknie harmonizuje z całą paletą różnych innych barw, od delikatnych pasteli po kolory mocne i nasycone.
 • Wybory w zakresie foteli w obiciu materiałowym pokazują, że tego typu mebel jest dla Polaków zarówno elementem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. Świadczy o tym fakt, że decydujemy się coraz częściej na fotel w intensywnym, żywym kolorze, takim jak niebieski, żółty, miodowy, czerwony, bordowy, fioletowy, wrzosowy, turkusowy czy morski.

Pobierz raport w wersji PDF -> Raport „Trendy w salonie czyli jakie meble tapicerowane Polacy kupowali do swoich salonów w 2018 roku”

Trendy w salonie czyli jakie meble tapicerowane Polacy wybierali do swoich salonów w 2018 roku

 

« Wróć do listy artykułów

.