Trendy w salonie czyli jakie fotele Polacy wybierali w 2019 roku

« Wróć do listy artykułów

23 marca 2020

Możesz znaleźć dla niego miejsce i zastosowanie w zasadzie w każdym domowym pomieszczeniu. Stanowi ważny element aranżacji, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. Fotel wypoczynkowy to mebel, który zapewnia komfort dla ciała i jednocześnie może być prawdziwą ucztą dla oczu. W zależności od kształtu oraz koloru i faktury obicia, możesz za jego pomocą osiągnąć we wnętrzu niezwykle ciekawy efekt. W neutralnym kolorystycznie obiciu będzie się subtelnie i harmonijnie komponować z pozostałymi elementami wyposażenia, w kontrastowym do innych mebli kolorze stanie się efektownym akcentem, zwieńczającym całość aranżacji i definiującym jej charakter.

Fotele wypoczynkowe Gala Collezione

Fotel – wygoda w Twoim wnętrzu

Różnorodność kształtów sprawia, że z łatwością możesz znaleźć model, który w 100% odpowie na Twoje potrzeby, zarówno pod względem oferowanego komfortu, jak też efektu dekoracyjnego. Możesz wybierać spośród foteli na niskich i wysokich nóżkach, na podstawie obrotowej lub industrialnej, z niskim lub wysokim oparciem, a nawet wzbogaconych o dodatkowe funkcje, takie jak ruchome zagłówki i funkcja relaksu. Dzięki temu fotel doskonale pasować będzie do Twojego wnętrza.

Ustaw go w salonie, a zyskasz dodatkowe, komfortowe siedzisko, idealne do wypoczynku przed telewizorem i ploteczek z domownikami i gośćmi. Postaw fotel z funkcją relaksu w pobliżu okna, w spokojniejszej części mieszkania, a stworzysz przytulne miejsce do czytania ulubionych książek i prasy. Dobierz doskonale wyprofilowany model do domowego gabinetu, a zapewnisz sobie wygodną pracę przy komputerze. Szukasz sposobów na efektywne wyciszenie się przed snem? Fotel z podnóżkiem w sypialni zagwarantuje Ci odprężenie po długim i pełnym wrażeń dniu. Chcesz, by Twój przedpokój lub hol stał się efektowną wizytówką całego domu? Wybierz ciekawie zaprojektowany fotel, który nada wnętrzu stylu i klasy.

Hity minionego roku

Fotele o klasycznych kształtach, charakteryzujących się mocną bryłą na niskich nóżkach, w 2019 roku ustąpiły miejsca modelom, które wyróżnia lekkość i subtelność wzornicza. Największą popularnością cieszyły się modele inspirowane stylem skandynawskim, o wąskich boczkach, osadzone na wysokich, drewnianych nóżkach. Bestsellerem okazały się przede wszystkim projektowane w różnych stylach fotele uszaki. Doskonale wyprofilowane, otulające „uszami” użytkownika podczas wypoczynku, efektownie wyglądające – znalazły uznanie w oczach Polaków, którzy chętnie wybierali je do swoich mieszkań.

Przytulność, smukłość, lekka forma, delikatne pikowania i miękka, nieco zaoblona linia – to wyróżniki foteli pokojowych, które najbardziej podobały się w ubiegłym roku. Zakupowe decyzje wyraźnie były zdominowane przez wpływ stylu skandynawskiego, który znacząco zmienił optykę patrzenia na kształt i obicia foteli oraz oczekiwania, jakie tego typu mebel ma pełnić w aranżacji pomieszczenia. Wniósł on do wnętrza przestrzeń, światło i „powietrze” oraz mocne nawiązania do natury.

Nic więc dziwnego, że Polacy z chęcią sięgali po fotele na wysokich nóżkach z drewna. To one właśnie sprawiają, że mebel wydaje się unosić nad podłogą, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony w przypadku jasnego, naturalnego wybarwienia drewna, a takie było najczęściej wybierane przez Polaków. Nóżki z jasnego drewna są o wiele bardziej neutralne niż te w odcieniu wenge czy orzecha. Stanowią subtelne dopełnienie bryły mebla, a nie jego dominujący, przyciągający wzrok element.

Kolorystyczne fotelowe wybory

Rok 2019 upłynął pod znakiem foteli w obiciu tkaninowym. Na fotel ze skóry naturalnej zdecydowała się zaledwie co 10 osoba, podczas gdy rok wcześniej taki model wybierał co piąty Polak. Niezwykle modne stały się tkaniny takie jak welwet i welur, które są bardzo przyjemne w dotyku i jednocześnie – nadają meblowi niezwykle efektowny wygląd. Struktura tkaniny sprawia, że na jej powierzchni odbywa się nieustannie gra światła i cienia, budująca efekt wizualnej trójwymiarowości. To sprawia, że fotel ubrany w welwetową tkaninę prezentuje się bardzo „puchato”, miękko i przytulnie.

W przypadku foteli w obiciu ze skóry naturalnej, Polacy najczęściej decydowali się na odcienie kojarzone z klasyką, a zatem jasne beże i kremowy, choć zauważyć można było także wzrost zainteresowania kolorem czarnym oraz szarościami. Inaczej wyglądały wybory w zakresie obicia tkaninowego. W tym przypadku wybory nie były już tak jednoznaczne. Z jednej strony nadal zauważalna była grupa zwolenników różnych odcieni neutralnych szarości (od popielatego po grafit), z drugiej strony – swój mocny udział zaznaczyli Ci klienci, którzy zdecydowali się na bardziej żywe i nasycone kolory, takie jak żółty i miodowy, granat, butelkowa zieleń, turkusowy i różne odcienie niebieskiego. Może to świadczyć o tym, że coraz większa grupa Polaków oczekuje od fotela, by równolegle z realizacją swojego podstawowego zadania, jakim jest zapewnienie komfortowego wypoczynku, pełnił funkcję dekoracyjną, a zatem był efektownym zwieńczeniem aranżacji salonu, definiującym jego charakter.

Trendy w salonie czyli jakie fotele Polacy kupowali w 2019 roku | Raport Gala Collezione

—————————
Raport jest opracowaniem własnym Fabryki Mebli Gala Collezione na podstawie losowo dobranej próby N=10 000 zamówień z terenu całej Polski na fotele tapicerowane produkowane przez Grupę Gala Collezione złożonych w 2018 r oraz N=10 000 zamówień złożonych w 2019 r.

« Wróć do listy artykułów

.