Trendy w salonie 2016 czyli słów kilka o „anatomii i fizjonomii sofy” w salonie Polaka

« Wróć do listy artykułów

17 marca 2017

Małe i duże, minimalistyczne i wzbogacone dodatkowymi funkcjami, o klasycznym lub nowoczesnym designie, inspirowane naszymi potrzebami lub wprost przeciwnie – piękne i designerskie, ale niekoniecznie wygodne. Oferta gotowych sof i narożników na rynku jest ogromna, a wybór wzorów i modeli może przyprawić o zawrót głowy. Meble wypoczynkowe w gotowej konfiguracji oferują z góry określony zakres cech użytkowych, których w momencie zakupu rozszerzyć się już nie da.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wypoczynkowych mebli modułowych Gala Collezione. Podejmując decyzję o kupnie sofy lub narożnika modułowego, mamy możliwość samodzielnego określenia wielu elementów: w jakim obiciu podoba nam się najbardziej (skóra lub tkanina), jak duży ma być mebel, jak ma być wykończony, w jakie funkcje ma być wyposażony, jaki ma mieć kształt. Wszystko dzięki temu, że w ramach systemów modułowych masz możliwość skonfigurowania mebla zgodnie ze swoimi potrzebami zanim jeszcze zostanie wyprodukowany. Systemy modułowe to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących mebla oryginalnego, innego niż powszechnie dostępne, dopasowanego do własnych potrzeb i poczucia estetyki oraz mającego wymiar idealnie pasujący do pomieszczenia, w którym będzie ustawiony.

Po jakie funkcje w meblach sięgają Polacy?

Jakie funkcje mebli są ważne dla Polaków w chwili, w której decydują się na wybór sofy do salonu? Są tradycjonalistami w zakresie kształtu i designu, czy raczej mają apetyt na więcej? Które z funkcji uważają za ważne, potrzebne i podstawowe, a które są wygodną, dodatkową opcją podnoszącą komfort użytkowania? Na te pytania odpowiada raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione, który powstał na podstawie analizy 8 tysięcy realnych decyzji zakupowych Polaków z 2016 roku, dotyczących sof i narożników konfigurowanych z elementów systemów modułowych, a zatem takich decyzji, w których to klient samodzielnie decydował o wielkości, kształcie i liczbie różnych funkcji użytkowych w meblu.

Trendy w salonie 2016 czyli jakiego rodzaju funkcje wybierają Polacy w meblach tapiecerowanych

Narożnik w kształcie litery L poproszę…

Tradycyjny kształt, ale nowoczesna forma – tak wyglądają meble w polskich salonach. 67% klientów zdecydowało się na kształt litery L, jednakże warto tutaj zaznaczyć, że w tej kategorii znajdują się zarówno kompaktowe, niewielkie narożniki z łatwością mieszczące się w mniejszym pokoju w bloku, jak też duże meble o wielu siedziskach, idealne do przestronnego salonu. A ponieważ mieszkamy w coraz większych mieszkaniach i domach oraz coraz bardziej cenimy komfort i wygodę, systematycznie z roku na rok rośnie zainteresowanie meblami w kształcie litery U. Tego typu duże układy doskonale pełnią rolę domowego centrum codziennych spotkań z bliskimi (taki kształt miało 10% zamówionych mebli). 23% Polaków wybiera natomiast mebel w postaci sofy, przy czym występuje ona zarówno w postaci mniejszej, dwuosobowej, jak też dużej, wielosiedziskowej.

Wybór układu w istotny sposób wpływa na ostateczny wygląd mebla czyli jego „fizjonomię”. Nie jest to jednakże jedyny czynnik wpływający na ogólny design i stylistykę – bardzo ważnym jest także dobór funkcji użytkowych mebla, szczególnie tych które nie są schowane w jego wnętrzu, lecz montowane jako jego widoczny element (np. zagłówki czy bar). W ramach tego samego systemu modułowego można tworzyć tak wiele różniących się fizjonomią, wielkości i rozwiązaniami funkcjonalnymi układów, że można z czystym sumieniem stwierdzić, że to „meble o wielu obliczach”.

Do spania okazjonalnie, do wypoczynku – na co dzień

9 na 10 sof i narożników jest wyposażonych w co najmniej jedną funkcję, taką jak: funkcja spania, funkcja relaksu, pojemnik na pościel, bar, zagłówki czy ruchome siedzisko. Najczęściej wybieraną funkcją jest ciągle funkcja spania (było w nią wyposażonych 69% analizowanych mebli), jednakże coraz częściej traktujemy ją jako dodatkową opcję, a nie element decydujący o istocie mebla. A zatem wykorzystujemy ją raczej okazjonalnie, wtedy gdy pojawia się konieczność przenocowania niespodziewanych gości i coraz więcej Polaków przestaje patrzeć na mebel do salonu jako taki, który za dnia służy do wypoczynku na siedząco, a w nocy przemienia się w miejsce do spania.

Co ważne – aż 30% kupowanych sof i narożników nie ma takiej funkcji, na co może mieć wpływ mocno popularny na zachodzie trend, zgodnie z którym mebel do salonu powinien przede wszystkim służyć do przyjemnego, odprężającego wypoczynku dziennego. Warto pamiętać, że zamontowanie mechanizmu pozwalającego na rozłożenie mebla do spania narzuca pewien sposób projektowania i wpływa na jego ogólną konstrukcję. Brak funkcji spania w meblu pozwala na nadanie mu lżejszej linii, a jednocześnie sprawia, że siedzisko jest bardziej sprężyste i wygodne.

Wygodnie, wygodniej, komfortowo

Polacy coraz bardziej cenią ruchome zagłówki montowane na stałe na oparciu, które zapewniają wygodne wsparcie dla głowy i tym samym odciążenie kręgosłupa po ciężkim dniu (znalazły się one w 67% mebli). Jeśli mebel nie jest wyposażony w takie rozwiązanie –  chętnie uzupełniają mebel o zagłówki opcjonalne, które można przełożyć na dowolne oparcie.  Osoby, które lubią na meblu poleniuchować, chcą jeszcze wygodniej oglądać telewizję lub w pozycji półleżącej poczytać ulubioną książkę lub prasę – wzbogacają sofy i narożniki o funkcję relaksu (nazywaną także funkcją telewizyjną lub funkcją TV), przy czym najczęściej wybierają tą rozkładaną za pomocą elektrycznych sensorów (72% mebli z funkcją relaksu to meble rozkładane elektrycznie). Połowa analizowanych mebli została także wyposażona w skrzynię na pościel, w której można przechowywać okazjonalnie wykorzystywane kołdry, koce i poduszki. Dzięki temu możemy mieć je zawsze w łatwo dostępnym miejscu.

Pobierz raport TRENDY W SALONIE 2016 w wersji PDF.

« Wróć do listy artykułów

.