16 marca 2021
Czym charakteryzują się monochromatyczne wnętrza?
Podstawową zasadą aranżacji wnętrz w stylu monochromatycznym jest podporządkowanie się jednej barwie. Występować ona może w różnych tonacjach, odcieniach lub różnym nasyceniu, tworząc spójną i harmonijnie dobraną kompozycję. Punktem wyjścia jest więc wybranie koloru bazowego, który definiować będzie stylistykę pomieszczenia. W zależności od jego przeznaczenia, baza taka może być uspokajająca i skłaniająca do błogiego relaksu lub wprost przeciwnie – energetyzująca i pełna dynamiki.
Styl monochromatyczny wcale nie oznacza sięgania tylko po neutralne kolory, takie jak biele, beże czy szarości. Z powodzeniem możesz urządzić wnętrze, którego bazową barwą jest zieleń, odcienie niebieskiego czy fioletów. Warto jednak pamiętać, że decyzja o wyborze intensywnych odcieni powinna być podjęta bardzo przemyślanie.
Dlaczego?
Przede wszystkim mocne i zdecydowane kolory mogą w istotny sposób wpływać na nasze samopoczucie, powodując rozdrażnienie lub – jeśli będą zbyt ciemne – przygnębienie. Dodatkowo – jeśli znudzi Ci się taka aranżacja, o wiele więcej wysiłku włożysz w jej odświeżenie, niż w przypadku kolorów neutralnych. W tej drugiej sytuacji wystarczy bowiem dodanie kilku nowych detali dekoracyjnych i dodatków, by całość nabrała zupełnie nowego wyrazu.
Definicja monochromatyczności to wyczucie harmonii, płynne przenikanie barw, klasa i elegancja zarazem.
Urządzając przestrzenie monochromatyczne ważnym jest, by zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie łączenie tonacji danego koloru. Istotą w tych zestawieniach jest temperatura barwy. Dzielimy ją na ciepłą i zimną. Nie bez znaczenia jest także to, do jakiego pomieszczenia dedykujemy konkretny kolor i intensywność jego nasycenia.
Barwy mają ogromny wpływ na nasz odbiór pomieszczenia i nasze samopoczucie w czasie, gdy w nim przebywamy. Zdecydowanie zaleca się, by przestrzenie przeznaczone na sen, relaks czy odpoczynek były w barwach niebieskich, szarych czy zimnych beżach. Chłodny odcień tej palety przyczyni się do kojącego klimatu wpływającego na sen, odprężenie czy wypoczynek. Żółty czy pomarańcz to kolory kojarzone z latem, owocami czy wakacjami. Pobudzają bardzo pozytywne skojarzenia z momentami radości, optymizmu, zabawy czy witalności. Z pewnością sprawdzą się w kuchni lub jadalni. Czerwień to kolor bardzo intensywny i wpływający na energetykę. Z zasady nie poleca się go w strefach relaksu czy sypialniach, gdyż może być zbyt drażniący i męczący. Nie znaczy to jednak, że nie może się on stać istotnym elementem kompozycji przestrzeni o innym przeznaczeniu. W tych strefach, mimo wszystko, należy się kierować indywidualnością.
Bardzo często w stylu monochromatycznym stosowane jest połączenie odcieni pudrowych, nieco oszronionych. Plastyczność takich tonacji sprawia, że kolor odbieramy lekko, w sposób nie angażujący zbytnio naszej uwagi. By jednak uniknąć monotonii czy nudy w takich zestawieniach, powinniśmy wybrać bazę obowiązującą dla całej przestrzeni inwestycji i dobrać do niej odpowiednie dodatki. Popularny zestaw kolorów ziemi: odcieni bieli, szarości i beżu bardzo często łączy się z odpowiednikiem w naturze, czyli kamieniami, drewnem a nawet elementami stalowymi.
Kompozycja monochromatyczna to bezpieczna i zachowawcza forma ekspresji. Zdecydowanie jest ponadczasowa. A poprzez umiejętne łączenie faktur materiałów, temperatury barw i komplementarnych z nimi dodatków, z łatwością stworzymy przestrzenie na miarę trendów międzynarodowych.
Podstawowe zasady urządzania monochromatycznych wnętrz
Zacznijmy od tego, że styl monochromatyczny opiera się na zabawie różnymi wariantami koloru bazowego. Jeśli zdecydujesz się na przykład na szarość, możesz wykorzystać we wnętrzu całą paletę odcieni, od przybrudzonej bieli, przez popielaty, przyszarzony beż, ciemnoszary, na antracytowym czy czarnym kończąc. Najważniejsze jest to, byś komponując aranżację poruszał się po palecie różnych tonacji koloru wybranego jako baza, grając jego odcieniem i intensywnością na poszczególnych elementach wyposażenia.
To, że należy zastosować się do zasady kolorystycznego zdyscyplinowania, wcale nie ogranicza możliwości aranżacyjnych. Wręcz przeciwnie. Skłania do bardziej pomysłowego podejścia do zaplanowania całości i sięgania po takie detale dekoracyjne, kształty i formy, które pozwolą na wprowadzenie eleganckiego i pełnego klasy urozmaicenia.
Jak ożywić monochromatyczne wnętrze?
Styl monochromatyczny skłania do sięgania po takie formy ekspresji, które pozwolą na stworzenie wnętrza urzekającego harmonią, jednakże dalekiego od monotonii. Po pierwsze – graj różnorodnością odcieni koloru bazowego, który może mieć wiele twarzy. Te rozmaite oblicza zależą nie tylko od intensywności, ale także od rodzaju powierzchni, na jakiej został zastosowany. I tak na przykład butelkowa zieleń zupełnie inaczej będzie prezentować się na obiciu welwetowej sofy, na której tańczyć będą odbijające się promienie słońca, inaczej na ścianie pomalowanej lateksową farbą, inaczej na poduszce dekoracyjnej w wykonanej na szydełku poszewce, a jeszcze inaczej na zasłonach uszytych z barwionego lnu.
Po drugie – eksperymentuj nie tylko z fakturami, ale także z rozmaitymi formami i kształtami. Zachowując oczywiście estetyczne wyczucie, możesz łączyć ze sobą formy obłe i geometryczne, matowe z błyszczącymi czy minimalistyczne ze stylizowanymi. Harmonijnie zestawione ze sobą detale dekoracyjne, także wykonane z naturalnych czy organicznych materiałów w pokrewnym kolorze (np. naturalnego kamienia, drewna, betonu architektonicznego, a także srebra, miedzi czy złota), pozwolą urozmaicić wizualnie przestrzeń i w zależności od liczby detali – nadać jej delikatnego klimatu scandi, glamour, natural czy industrialnego.
Po trzecie – wykorzystaj różne elementy oświetlenia, by zbudować klimat. Lampy podłogowe, oczka sufitowe, kinkiety, listwy ledowe, lampki stołowe, a także lampiony, świeczki czy inne źródła światła pomogą Ci wyeksponować pewne elementy, doświetlić konkretne przestrzenie lub ukryć je w przytulnym półmroku.
Dla kogo polecany jest styl monochromatyczny?
Monochromatyczne jasne wnętrze czy wnętrze monochromatyczne w ciemnych barwach? Total look oparty np. na beżach, bieli czy popielatym, czy raczej pełna paleta odcieni wybranego koloru, od jego najjaśniejszego wariantu, po najciemniejszy? Na co się zdecydować? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wybrany kolor na Ciebie oddziałuje oraz jaki klimat chcesz wprowadzić do swojego salonu, sypialni czy innego domowego wnętrza. Nie każdy będzie dobrze się czuł w pokoju, w którym bazowym kolorem jest intensywna czerwień, zieleń czy pomarańcz oraz ich warianty. Z drugiej strony – rozbielone wnętrza mogą niektórym osobom wydawać się zbyt zimne czy bezduszne.
Na pewno styl monochromatyczny przypadnie do gustu osobom, które lubią uporządkowanie i – w pewnym sensie – dość jasno zdefiniowane schematy. Dodatkowo – które nie przepadają za wielobarwną mozaiką, która czasem może rozpraszać czy nadmiernie pobudzać. Spodoba się także tym właścicielom domów i mieszkań, którzy odkryli w sobie pozytywną fiksację na punkcie jakiegoś koloru. Jest to bowiem świetny sposób na kreatywną ekspresję w tym obszarze. Moda na wnętrza monochromatyczne wraca i z pewnością będzie to jeden z tych trendów, które zadomowią się w Polsce na stałe. Wbrew pozorom, styl ten wymaga sporo kreatywności i aranżacyjnej odwagi, jednak efekt jaki można osiągnąć, może być niezwykle interesujący.
« Wróć do listy artykułów