Sofa z funkcją spania do małego mieszkania

« Wróć do listy artykułów

20 listopada 2020

W dzień strefa do pracy, nauki lub popołudniowego wypoczynku, a w nocy sypialnia – taką rolę przyjmują najczęściej pokoje w niewielkich mieszkaniach o powierzchni do kilkudziesięciu metrów. Wszystkie elementy aranżacji muszą być w nich bardzo uważnie przemyślane, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Z jednej strony unikać trzeba zbędnego zagracenia, z drugiej – wyposażyć dom w przedmioty i sprzęty, które pozwalają na wygodne, codzienne w nim funkcjonowanie. Jednym z obowiązkowych elementów aranżacji jest sofa, która w małym mieszkaniu pełni rolę mebla wielozadaniowego. Podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć taki mebel, by z powodzeniem służył domownikom.

Sofa Saxo z funkcją spania do małego salonu | Sweet Sit

Sofa Saxo (nowość w ofercie marki Sweet Sit) z funkcją spania DL PLUS i z wąskimi boczkami zmieści się także w niewielkim pokoju

Kamila Ruszkiewicz-Bogusz, architekt | Homewise

Przy wyborze sofy z funkcją spania nie powinniśmy kierować się jedynie kwestiami estetycznymi. Należy zwrócić uwagę na szereg czynników.

Po pierwsze, jeżeli sofa ma pełnić funkcję zarówno wypoczynkową w ciągu dnia, jak i spełniać rolę łóżka nocą (np. w kawalerce), należy upewnić się, że złożona zapewnia wygodę siedzenia, a rozłożona – komfort snu w nocy. Często bowiem zdarza się, że jeden z rozkładanych modułów jest zupełnie twardy i nie nadaje się do spania na co dzień. Przy tego rodzaju sposobie użytkowania konieczny będzie pojemnik na pościel – upewnijmy się zatem, że sofa taki posiada. Warto także poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej tkaniny obiciowej – czyli takiej, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ścieranie, a także zagwarantuje, że prześcieradło nie będzie się po niej przesuwać w trakcie naszego snu. Następnie należy zwrócić uwagę na sposób rozkładania mebla. Czy nie będzie konieczne odsunięcie sofy od ściany? Tego typu rozwiązanie powoduje konieczność ustawienia mebla w pewnej odległości od ściany, a tym samym stracimy kawałek jakże cennej cennej w małym mieszkaniu przestrzeni.

Ostatnią, ale równie ważną kwestią, jest wybór kolorystyki – dobrą decyzją będzie postawienie na jasne odcienie. W niewielkim pomieszczeniu zbyt ciemna sofa może przytłaczać i sprawiać wrażenie zbyt masywnej

Kamila Ruszkiewicz-Bogusz, architekt, Homewise

Mała wielka sofa

Jeśli nasza przestrzeń mieszkalna jest duża i przestronna, rozważanie na temat tego, czy dostawić jeszcze jedną lampę stojącą, dodatkowy stolik kawowy lub rozbudować sofę o jeszcze jeden moduł, schodzi na dalszy plan. W dużych pomieszczeniach na wszystko znajdzie się miejsce – i na strefę jadalną, i wypoczynkową, i inne, jakie można sobie wymarzyć. Jeśli jednak mieszkanie ma ograniczony metraż, najczęściej każde pomieszczenie pełni rolę wielofunkcyjną, a zatem jest zarazem pokojem do pracy czy nauki, pokojem do popołudniowego relaksu oraz sypialnią.

Sofa Olaf na wizualizacji autorstwa biura projektowego Homewise

Sofa Olaf (marka Sweet Sit) ma wąskie boczki i wysokie nóżki, które dodają meblowi lekkości. Wizualizacja autorstwa architekt Kamili Ruszkiewicz-Bogusz, Homewise

W takiej sytuacji gabaryty pokoju wymuszają w dużym stopniu to, ile i jakich rozmiarów elementy wyposażenia dobierzemy do wnętrza. By wydało się ono optycznie większe, można zastosować kilka tricków, takich jak jasne kolory ścian, lustro dodające głębi czy lekkie, ażurowe regały na wysokich nóżkach, wyglądające lżej i delikatniej. W przypadku mebla wypoczynkowego zasada jest podobna. Najlepiej sprawdzą się kompaktowe sofy na wysokich nóżkach lub z wąskimi bokami, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń.

Sofa Ema ze stelażem włoskim | Sweet Sit

Sofa Ema (marka Sweet Sit) ma wąskie boczki, dzięki czemu w pomieszczeniu zyskujemy cenną przestrzeń na inne elementy wyposażenia. Jest także wyposażona w wygodną do rozkładania funkcję spania typu stelaż włoski.

Wybierając mebel wypoczynkowy do małego mieszkania, jego wymiar często staje się najważniejszym parametrem przy podejmowaniu decyzji. To on staje się bowiem wyznacznikiem tego, czy sofa zmieści się w dostępnej przestrzeni. Jednak mała, wcale nie znaczy, że nie będzie się pięknie prezentować. Designerzy z Gala Collezione dbają o to, by także te mniejsze rozmiarowo sofy, nawiązywały swoim wzornictwem do najnowszych trendów wnętrzarskich.

Praktycznie i funkcjonalnie

Sofa do małego salonu powinna być funkcjonalna – to niezaprzeczalny fakt. Będzie pełniła rolę miejsca do wypoczynku w ciągu dnia i – w wielu przypadkach – w nocy zamieniała się w łóżko. To powód, dlaczego tak istotne są walory użytkowe mebla, który wybierzesz do swojego domu.

Sofa Paxi z funkcją spania do małego salonu | Sweet Sit

Sofa Paxi (marka Sweet Sit) z funkcją spania codziennego DL PLUS, w której nie trzeba ściągać poduszek oparciowych podczas rozkładania mebla

Co się składa na walory funkcjonalne sofy do małego mieszkania? Musi być łatwa do rozkładania, bo najprawdopodobniej będzie co noc służyła do nocnego wypoczynku domowników. Gwarantują to nowoczesne mechanizmy stosowane w sofach, dzięki którym eliminowana jest konieczność używania dużej siły fizycznej przy tej czynności. Dobrze, jeśli będzie wyposażona w pojemnik na pościel, który pozwoli na przechowywanie codziennie wykorzystywanej kołdry i poduszek. Powierzchnia spania powinna być odpowiednio duża, by wypoczywające na niej osoby miały wystarczającą ilość miejsca dla siebie. Szczególnie polecane są te modele, które oferują powierzchnię spania zbliżoną do wymiarów łóżka, czyli ok. 140 x 200 cm. Wygodzie sprzyjać będą także zagłówki, o ile model jest w nie wyposażony.

Zagłówek do sofy Paxi | Sweet Sit

Nakładany zagłówek dedykowany do sofy Gaja i Paxi (marka Sweet Sit) – z przodu posiada duży tkaninowy „język”, a z tyłu obciążnik. Elementy te pozwalają utrzymać zagłówek w odpowiedniej pozycji na oparciu.

Skoro funkcja spania jest „must have” sofy do małego mieszkania, to warto także zwrócić uwagę na to, by była ona przystosowana do spania codziennego. Dostępne na rynku modele mebli rozkładanych do spania można podzielić na dwie ogólne kategorie – sofy z funkcją spania okazjonalnego i sofy z funkcją spania codziennego. Czym się różnią? Przede wszystkim tym, że sofy dedykowane do spania codziennego oferują bardziej wyrównaną powierzchnię spania, którą tworzy pełnowymiarowy materac (jak w przypadku stelaża włoskiego) lub siedzisko i oparcie o takim samym rodzaju wypełnienia (np. funkcja spania C.S.T. czy DL PLUS). W sofach z funkcją spania okazjonalnego (np. Delfin, Leopard) powierzchnię spania tworzy najczęściej siedzisko i chowane we wnętrzu mebla leżysko, co powoduje, że pomiędzy tymi elementami mogą wystąpić niewielkie szpary czy różnice wysokości.

Bo wygoda jest najważniejsza!

Wygląd mebli, jakie wybieramy do małego mieszkania, powinien iść w parze z jakością ich wykonania oraz komfortem, jaki oferują. Dlaczego? Ponieważ sofa do mieszkania o małej powierzchni często musi sprostać o wiele większej liczbie zadań, niż ta do dużego, przestronnego salonu. Na takiej kanapie wypoczywamy zazwyczaj zarówno w dzień, jak i w nocy – oglądamy na niej telewizję, czytamy ulubione książki, relaksujemy się po pracy, spędzamy czas z gośćmi, śpimy, przesiadujemy z domownikami podczas wspólnych, rodzinnych wieczorów, słuchamy muzyki, a ostatnio – bardzo często także pracujemy.

Sofa Gaja z funkcją spania do małego salonu | Sweet Sit

Sofa Gaja (marka Sweet Sit) z funkcją spania DL PLUS i pojemnikiem na pościel, sprawdzi się zarówno w salonie, sypialni i pokoju młodzieżowym

Warto więc zwrócić uwagę na to, czy mebel, który skradł nasze serce ze względu na swój design oraz spełnia potrzeby związane z rozmiarem i funkcjami, gwarantuje komfortowy wypoczynek dzięki zastosowanym materiałom, z jakich został stworzony. Ważne jest więc zarówno to, co widzimy na zewnątrz mebla, ale też to, co jest w jego środku. Odpowiednio mocny i trwały stelaż mebla, pianka wysokoelastyczna opierająca się upływowi czasu, sprężyny faliste czy dobrej jakości tkanina o właściwościach plamoopornych, która wygląda pięknie bez względu na intensywność użytkowania, to gwarancja tego, że spędzimy na sofie wiele przyjemnych, relaksujących godzin.

« Wróć do listy artykułów

.