Sofa na wysokich nóżkach – designerski trend w aranżacji

« Wróć do listy artykułów

23 października 2018

Lekkość, przestrzeń, elegancja i szyk – jeśli chcesz je wprowadzić do swojego wnętrza, warto zwrócić uwagę na trend, który od pewnego czasu zdobywa coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Mowa tutaj o wysokich nóżkach, które pojawiły się w designie polskich mebli wraz z modą na wnętrza skandynawskie i które zadomowiły się na stałe w polskich salonach wraz ze wzrostem popularności nowoczesnego stylu loftowego.

Wiele oblicz mebli na nóżkach

Jeśli mówimy o sofach na wysokich nóżkach, warto uświadomić sobie, że istnieje niezwykła różnorodność tego typu mebli. Sprawia ona, że można je dopasować do wnętrza urządzonego w dowolnym stylu – od stylu prowansalskiego, przez styl skandynawski, prowansalski, vintage, na stylu minimalistycznym kończąc. Wysokie nóżki nadają meblom wizualnej lekkości i zwiewności. W zależności jednak od tego, jakiego typu kształt przybiorą i z jakiego rodzaju materiału będą wykonane, mogą całkowicie zmienić charakter i ogólny look sofy, czyniąc z niej mebel zachwycający obliczem „glamour” lub wręcz przeciwnie – przyciągający uwagę swoim wysmakowanym, industrialnym designem.

Wygodna sofa na wysokich nóżkach - Forli marki Gala Collezione

Zestaw wypoczynkowy Forli (marki Gala Collezione) – meble łączą w sobie elementy stylu skandynawskiego (wysokie drewniane, nóżki), stylu nowoczesnego (geometryczne, oszczędne przeszycia) i angielskiego (przytulne uszy).

Popularność stylu skandynawskiego sprawiła, że w polskich wnętrzach pojawiło się wiele lekkich, kompaktowych mebli na drewnianych nóżkach. Drewno (najczęściej jasne) stanowi mocne nawiązanie do natury i pięknie łączy się z neutralną, pastelową paletą barw, ocieplając chłodne, skandynawskie wnętrze. Wysokie, proste lub lekko skośne nóżki, podkreślają smukłość mebla i jego prostotę. Stanowią doskonałe uzupełnienie miękkich linii i krągłych form, pięknie je harmonizując.

Zupełnie odmienny charakter nadają sofom nóżki metalowe, o czarnym, matowym wykończeniu. Świetnie wpasują się we współczesne wnętrza minimalistyczne, nowoczesne, w których zdecydowanie króluje umiar co do liczebności elementów wyposażenia, uporządkowanie i geometryczna harmonia.

Narożnik Merano na wysokich nóżkach - marka Gala Collezione

Narożnik Merano i fotel Merano (marka Gala Collezione) – wysokie, metalowe nóżki doskonale równoważą tutaj zdecydowaną bryłę mebla

Tego typu nóżki są cienkie i smukłe. Ze względu na swoją nienachalną wizualną formę sprawiają, że mebel wprost „unosi się” nad podłogą. Dzięki temu przekierowują uwagę na design bryły sofy – podkreślają jej linię, charakter i walory estetyczne. Jednocześnie są subtelnym elementem dekoracyjnym, który dopełniać może doskonale aranżację salonu.

Nóżki wysokie i smukłe czy płoza?

Nowe wnętrzarskie trendy wprowadzają dużo różnorodności w zakresie form, materiałów, wykończenia czy desingu mebli. Obok bardzo tradycyjnych kształtów, pojawiają się rozwiązania wcześniej niespotykane lub będące nowoczesną interpretacją wcześniejszych trendów. Nogi płozy to jeden z przykładów elementów, które w istotny sposób kształtują estetykę mebla. W takiej postaci nogi przestają pełnić rolę wyłącznie elementu konstrukcyjnego, na którym osadzona jest bryła mebla. Stają się jego ozdobą, wyróżniającą się swoją dekoracyjnością i oryginalnością kształtu.

Nowoczesny narożnik na nodze industrialnej - Albano marki Gala Collezione

Zestaw wypoczynkowy Genova (marka Gala Collezione) to sofy i taboret osadzone na industralnej płozie, podkreślającej minimalistyczny design

Płoza czyli noga industrialna też może także przybierać wiele różnych kształtów i form. Czarna i matowa to ukłon w kierunku subtelnej, szykownej elegancji. Chromowana, błyszcząca płoza to z kolei większy nacisk na aspekty dekoracyjne – w większym stopniu przyciąga wzrok i mocniej zaznacza fantazyjność oraz wyjątkowy charakter mebla. Świetnie sprawdzi się m.in. w nowoczesnym otoczeniu w stylu high-tech.

Sofy na nogach – płozach doskonale odnajdą się w dużych, przestronnych pomieszczeniach i loftach. Surowy beton, cegła, surowe pofabryczne wnętrza sprawią, że ich elegancja i industrialny styl zostaną odpowiednio wydobyte i wyeksponowane.

Meble z wysokimi nóżkami – rozwój w kierunku funkcjonalności

Rynek komponentów meblowych rozwija się niezwykle dynamicznie. To sprawia, że meble na wysokich nóżkach, które jeszcze jakiś czas temu ze względów konstrukcyjnych były projektowane jako meble typowo wypoczynkowe, coraz częściej zaczynają oferować dodatkowe funkcje użytkowe. Pojawiają się modele np. z wysuwanym, sterowanym elektrycznie siedziskiem (jak na przykład narożnik Merano) a nawet takie, które oferują wygodną funkcję spania i pojemnik na pościel.

Narożnik na wysokich nóżkach z funkcją spania - Veneto marki Gala Collezione

Narożnik Veneto (marka Gala Collezione) kryje w sobie zarówno wygodną do rozkładania funkcję spania, jak i skrzynię na pościel

Dzięki wysokim nóżkom, sofy i narożniki mogą więc zachwycać użytkownika swoją lekką, elegancką formą, a jednocześnie – dzięki najnowszym rozwiązaniom konstrukcyjnym – mogą oferować różnorodne walory funkcjonalne. Nie dziwi więc, że stają się coraz bardzie popularne. Stanowią bowiem doskonałą odpowiedź na zapotrzebowanie niezwykle wymagającego polskiego klienta, który jest zainteresowany tym, by wybrana przez niego sofa spełniała najwyższe oczekiwania w zakresie estetyki wykonania, funkcji użytkowych i niepowtarzalnego designu.

« Wróć do listy artykułów

.