Od koncepcji do salonu czyli o tym, jak wygląda proces produkcji sofy

« Wróć do listy artykułów

30 listopada 2015

Zapada zmrok. Otulona w ciepły koc, przytulona do ramienia swojego męża oglądasz z nim telewizję siedząc wygodnie na swojej sofie w salonie. Miękkie oparcie idealnie dopasowuje się do Twojego ciała, zagłówek odciąża zmęczone po całym dniu mięśnie karku, a wygodny podnóżek pozwala stopom odpocząć od butów na obcasach. I na pewno nigdy w takiej chwili nie zastanawiasz się nad tym, jak wygląda „życie” sofy, zanim trafi ona do Twojego domu. A to historia bardzo ciekawa…

Wszystko zaczyna się od koncepcji

Powstanie mebla zawsze poprzedza faza projektowa. To bardzo ważne, by postawić sobie na początku kilka podstawowych pytań, takich jak: komu sofa będzie służyła, jakie funkcje będzie miała pełnić, do jakich pomieszczeń będzie dedykowana, a przede wszystkim – na jaką potrzebę użytkownika ten mebel będzie odpowiadać. Konstruktorzy rozkładają „temat” na czynniki pierwsze i tworzą wizję tego, jak sofa będzie wyglądać, czy będzie meblem dostępnym w gotowej konfiguracji czy też użytkownik ma mieć możliwość skomponowania zestawu wg własnych potrzeb, w jakim rodzaju tapicerki będzie dostępna, z jakich materiałów będzie zbudowana itd. Często po drodze powstaje kilka różnych projektów, które w trakcie prac koncepcyjnych są stopniowo coraz bardziej doskonalone i dopracowywane tak, by na końcu powstał ten jeden, najlepszy – to moment, w którym „rodzi się” sofa. Wreszcie – na bazie projektu powstaje prototyp. Mebel wchodzi w fazę niemowlęcą – prototyp pozwala ocenić, czy wszystko działa zgodnie z założeniami i jeśli jest taka potrzeba, projektanci wprowadzają poprawki, usuwając „choroby wieku dziecięcego”.

Rozwój i produkcja

Zatwierdzony prototyp pozwala przejść do kolejnej „fazy życia” sofy. Określane są i przygotowywane wszystkie komponenty niezbędne do jej powstania. Rozpoczyna się etap produkcji. Najpierw w stolarni tworzony jest szkielet stelaża mebla oraz wykrawane są pianki, które będą stanowiły wypełnienie siedziska. Wykorzystywanie w produkcji tylko drewna z certyfikatem będzie dawało Ci później gwarancję tego, że mebel został wyprodukowany z odnawialnych i w pełni kontrolowanych zasobów leśnych, co sprzyja zrównoważonej gospodarce i ochronie przyrody.

W tym samym czasie powstaje pokrowiec tkaninowy lub skórzany mebla. Precyzyjnego rozkroju tkaniny dokonuje laserowy cutter, natomiast błamy skóry najczęściej krojone są ręcznie.

Części pokrowca tapicerskiego trafiają do szwalni, gdzie szwaczki zszywają poszczególne elementy w całość. Wymaga to dużej precyzji i dokładności. Wszystkie elementy muszą do siebie idealnie pasować, zakładki i marszczenia – być dokładnie w zaplanowanych miejscach, a wszystkie szwy i lamówki – być idealnie proste. Do tapicerni trafia szkielet sofy, który jest oklejany pianką i przygotowywany do tapicerowania. Odpowiednio wykrojonymi piankami są także wypełniane poszczególne części pokrowca mebla – siedzisko, oparcie, podłokietniki czy zagłówki. Końcówka prac wymaga dużej uwagi i umiejętności tapicera – to on nadaje ostateczny kształt sofie. Tapicerowany jest także cały stelaż. Gotowy mebel przechodzi jeszcze drobiazgową kontrolę jakości i wreszcie trafia do pakowania, by wyruszyć w drogę do Twojego domu.

 

« Wróć do listy artykułów

.