Jak urządzić mały salon?

« Wróć do listy artykułów

26 czerwca 2017

Przeprowadziłaś się do swojego wymarzonego M – w zasadzie wszystko jest idealne i perfekcyjne. Mieszkanie jest w dobrej lokalizacji, przytulne, słoneczne, z dobrym sąsiedztwem i przede wszystkim Twoje. Jest jednak jeden mały, drobniutki szczegół – salon jest odrobinę mniejszy, niż chciałaś. Zdecydowałaś się jednak na ten lokal, bo przeważyły wszystkie inne atuty.

Stoisz teraz przed zadaniem urządzenia i umeblowania pokoju dziennego. Chcesz zaaranżować w nim przytulny kącik wypoczynkowy, w którym będziesz mogła zrelaksować się ze swoją rodziną. Zależy Ci też na tym, by mimo „kompaktowych” rozmiarów salonu, zachować wygodne szlaki komunikacyjne między meblami (np. łatwo dostać się do drzwi balkonowych lub komody). Myślisz sobie: „jak ja to wszystko zmieszczę w pokoju?”. Nie przejmuj się – wystarczy odrobina inwencji i wyobraźni. Poza tym wiele osób twierdzi, że mniejsze salony są o wiele bardziej przytulne i łatwiej poprzez odpowiednie dodatki i aranżację zbudować w nich miłą, przyjazną atmosferę.

 

Zbuduj przestrzeń, bawiąc się kolorami i światłem

Małe pomieszczenia lubią jasne, zimne barwy. Na początek możesz zastosować kilka trików, które optycznie powiększą powierzchnię pokoju. Pomaluj ściany na jasny kolor (wybieraj raczej odcienie zimne – szarości, błękity, złamaną szarością biel), ale nieco ciemniejszy niż sufit. Ten pozostaw w zimnej bieli.

Unikaj dekorowania ścian pasami pionowymi – one optycznie zwężą ścianę oraz ciemnych podłóg w odcieniach typu wenge. Dobrym pomysłem jest zastosowanie luster, które sprawią, że pokój wyda się większy. Możesz powiesić lustro np. nad stołem lub sofą dodając mu w ten sposób optycznie przestrzeni.

Pamiętaj też o budowaniu nastroju i klimatu pomieszczenia światłem. Oświetlenie powinno być tak dobrane, by podkreślać kolor ścian. Mały salon wyda się większy jeśli pomalujesz ściany farbami w zimnych odcieniach, a zimne odcienie wymagają oświetlenia o zimnej barwie. Wówczas lampa podkreśli oczekiwany kolor ścian, a samo pomieszczenie wyda się bardziej przestronne.

 

Czas na meble wypoczynkowe

W małym salonie przestrzeń jest ograniczona, więc trzeba ją umiejętnie zorganizować. Do takich pomieszczeń pasować będą najbardziej małe, dwuosobowe sofy np. w zestawie z fotelem. Zbyt duży narożnik może przytłoczyć swoimi rozmiarami sprawiając, że pokój wyda się mniejszy – lepiej więc sięgnąć po taki, który ma bardziej kompaktowe wymiary.

Meble do małego salonu nie powinny być zbyt wysokie – wybierz raczej modele, które nie mają przesadnie wysokich oparć. To sprawi, że salon wyda się większy i wyższy. Dobrze w takiej przestrzeni prezentują się sofy i narożniki na wysokich nóżkach. Wydają się optycznie smuklejsze i dzięki temu wprowadzają do salonu więcej wizualnej lekkości. Jednocześnie mają jeszcze jedną ważną cechę – dzięki smukłym nóżkom łatwiej jest pod nimi posprzątać, co może mieć bardzo duże znaczenie gdy w małym pokoju dziennym nie mamy zbyt wiele miejsca na swobodne manewrowanie odkurzaczem.

Jak urządzić mały salon? | Narożnik Fiorino Gala Collezione

Narożnik Fiorino ma mniejsze wymiary, dlatego dobrze sprawdzi się w mniejszym pomieszczeniu

Jak ustawić meble? Jest kilka różnych możliwości. Jeśli wybierzesz rozkładany narożnik – zapewnisz sobie więcej przestrzeni do siedzenia niż na tradycyjnej sofie, a jednocześnie zagwarantujesz sobie wolną przestrzeń na środku salonu. Jednocześnie stworzysz strefę do wypoczynku bez konieczności dostawiania foteli. Wystarczy wówczas pufa jako dodatkowe siedzisko.

Pufy i taborety to bardzo wygodne rozwiązanie, bo gdy nie są potrzebne, można je na przykład wsunąć pod stolik, by nie zajmowały niepotrzebnie miejsca. A jeśli taboret jest wyposażony w pojemnik – możesz go wykorzystać jako schowek na drobne przedmioty.

Jak urządzić mały salon? | Narożnik Eden | Sweet Sit

Rozkładany narożnik Eden marki Gala Primo ma mniejsze wymiary i wąskie boczki – doskonale pasuje do małych salonów

Mniejszy narożnik ustawiony w kącie pokoju nie będzie zabierał dużo miejsca, a jeśli będzie wyposażony w funkcję spania, dodatkowo zapewni miejsce do przenocowania gości. Sprawi więc, że dzienna strefa będzie mogła z powodzeniem zmienić się w strefę do nocnego okazjonalnego wypoczynku. Narożnik wyposażony w skrzynkę na pościel dla możliwość także wygodnego przechowania kołdry, koca i poduszek.

Jak urządzić mały salon? | Narożnik Nappa | Sweet Sit

Narożnik Nappa (marka Sweet Sit) – idealny wybór do małych salonów w stylu skandynawskim

Innym pomysłem na aranżację kącika wypoczynkowego jest skompletowanie zgrabnej sofy i pasującego do niej designem fotela oraz taboretu. Meble takie można ustawić tradycyjnie pod ścianą lub – jeśli przestrzeń na to pozwala – dookoła punktu centralnego, jakim może być np. stolik, a pod ścianą postawić komodę lub regał.

Zestaw wypoczynkowy Nova | Sweet Sit

Niewielkie sofy i fotele na wysokich nogach dodają wnętrzom wizualnej przestrzeni – zestaw wypoczynkowy Nova | Sweet Sit

Nowoczesne sofy i rozkładane kanapy są ładnie wykończone z tyłu, dlatego z powodzeniem można je postawić na środku salonu. Dodatkowo taki układ będzie sprzyjał prowadzeniu rozmów – wszyscy będą mogli swobodnie na siebie patrzeć, co sprzyjać będzie interakcjom pomiędzy domownikami.

Zamiast tradycyjnego zestawu sofa plus dwa fotele, możesz także wybrać dwie małe sofy i ustawić je naprzeciwko siebie, pufy wykorzystać jako dodatkowe siedziska.

 

Mniej znaczy lepiej

Urządzając mały salon warto pamiętać o jednej, ważnej zasadzie – w przypadku małych powierzchni minimalizm jest jak najbardziej wskazany. A zatem oszczędnie podchodźmy do kwestii dodatków, bo duża liczba różnych bibelotów niepotrzebnie zagraci przestrzeń. Im mniej – tym lepiej. Dotyczy to także wszelkiego rodzaju zdobień – wybierajmy raczej meble lekkie, proste i minimalistyczne (dotyczy to zarówno mebli skrzyniowych, jak i mebli tapicerowanych).

« Wróć do listy artykułów

.