© Gala Collezione 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: Inspect ™ Brand & Web Design

Blog

Archiwum

« Wróć do listy artykułów

Jak urządzić duży salon? Kilka propozycji układów z wykorzystaniem sof i foteli

31 października 2017


Meble wypoczynkowe w salonie możesz ustawić na wiele różnych sposobów. Duży pokój dzienny daje w tym zakresie o wiele więcej możliwości, niż mniejszy salon w bloku. Warto to więc wykorzystać i zaprojektować przestrzeń w taki sposób, by spełniała oczekiwania wszystkich domowników i była dopasowana do stylu życia Twojej rodziny. Jak urządzić duży salon? Na pewno możesz w takim przypadku puścić wodze wyobraźni i pozwolić sobie na wnętrzarską kreatywność, bo nie jesteś ograniczona wielkością pomieszczenia.

Jak urządzić duży salon - kilka propozycji od Gala Collezione

Salon możesz zaaranżować wybierając na przykład duży, okazały rodzinny narożnik. Możesz też sięgnąć po kolekcje, w ramach których dowolnie skomponujesz ze sobą sofy dwuosobowe, sofy trzyosobowe i fotele.

Kolekcja Voss - wygodny fotel, sofa dwuosobowa i sofa trzyosobowa

Stwórz kącik do spotkań z bliskimi

Jednym ze sposobów aranżacji przestrzeni jest takie ustawienie mebli, by stworzyć centrum spotkań rodzinnych. Dobrze jest wówczas meble umieścić wokół punktu centralnego – na przykład niskiego stolika lub ławy. Dzięki temu wszyscy będziecie mogli siedzieć niedaleko siebie i będziecie mieć zapewniony kontakt wzrokowy. Dodatkowo zapewni to miłą atmosferę podczas popołudniowych pogawędek i ułatwi wspólne spędzanie wolnego czasu np. podczas rodzinnego turnieju w gry planszowe. Takie ustawienie sof i foteli buduje atmosferę swobodnej konwersacji i bliskość.

Oto kilka przykładowych aranżacji centrum spotkań rodzinnych, skomponowanych z sof dwuosobowych, sof trzyosobowych i foteli.

Jak urządzić duży salon - przykładowe sposoby ustawienia mebli

Punktem wyjścia przy aranżacji przestrzeni w pokoju dziennym jest wybór punktu centralnego, wokół którego ustawione zostaną meble. W różnych pomieszczeniach mogą być to różne elementy – czasem będą to elementy architektoniczne, takie jak kominek, okno wnękowe czy drzwi francuskie. Jeśli wraz z rodziną lubicie wspólnie oglądać telewizję, meble w centrum spotkań rodzinnych można skierować w stronę telewizora. Będziecie mogli wówczas organizować wspólne wieczorne seanse filmowe lub turnieje w gry komputerowe. Kominek może także z powodzeniem może stać się ciekawym punktem centralnym, który dodatkowo jeszcze będzie wzmacniać ciepłą, domową atmosferę.

 

Dla każdego coś miłego

Jeśli domownicy mają różne hobby, lubią spędzać czas w odmienny sposób i każdy potrzebuje przestrzeni dla siebie, alternatywnym sposobem aranżacji salonu jest stworzenie oddzielnych stref rozmaitych aktywności. Możesz więc zaaranżować przytulny kącik do wypoczynku solowego, w którym stanie wygodny fotel lub komfortowy szezlong, sekretarzyk oraz lampa, w którym z przyjemnością będziesz mogła odprężyć się podczas czytania swoich ulubionych książek lub prasy.

W innej części pokoju stwórz strefę rozmów towarzyskich, zorganizowaną wokół małego stolika, a w kolejnej – kącik telewizyjny czyli ustaw sofę naprzeciw telewizora. Jeśli w Twoim salonie znajduje się kominek – postaw przed nim dwa fotele, tworząc w ten sposób bardzo przytulne miejsce do sekretnych rozmów.

Jak zaaranżować duży salon? Przykładowe ustawienie mebli

W ten sposób podzielisz salon na strefy, tworząc w pomieszczeniu przestrzeń dla rozmów, rozrywki oraz kącik czytelniczy. Dzięki temu w pokoju będziecie mogli spędzać czas wspólnie, jednakże każdy będzie mógł wypoczywać w swój ulubiony sposób.

Jeśli podzielisz swój salon na tego typu strefy pamiętaj, by zadbać o odpowiednią komunikację pomiędzy nimi. Trasy komunikacyjne powinny biec między nimi, a nie przez nie – w ten sposób aranżacja pokoju będzie bardziej funkcjonalna.

 

Buduj klimat dodatkami

Pamiętaj także o doborze dodatków, takich jak stoliki kawowe, pufy lub poduszki dekoracyjne. Wzbogacą one atmosferę pomieszczenia, pełnić będą także bardzo funkcjonalną rolę. Puf wykorzystasz jako dodatkowy mebel do siedzenia lub wygodny podnóżek. Małe stoliki ustawione pomiędzy fotelami dadzą Twoim domownikom i gościom komfort podczas odpoczynku – będą mieli pod ręką miejsce, na którym odstawią filiżankę z herbatą lub talerzyk z ciastem. Poduszkę dekoracyjną możesz podłożyć pod kark lub odcinek lędźwiowy, a w ostateczności – położona na podłodze może także służyć jako siedzisko, gdy odwiedzi Cię większa liczba gości.

Dodatki do salonu - pufy


Dodatki do salonu - stoliki kawowe

To, jak urządzisz swój salon, zależy oczywiście od Twoich potrzeb, a także warunków samego pomieszczenia. O wiele prościej jest wówczas, gdy ma ono kształt regularnego kwadratu lub prostokąta. Jeśli kształt jest nieregularny lub pomieszczenie jest zbudowane na planie np. litery L, wówczas podział pokoju na strefy wydaje się być bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Warto, byś przed przystąpieniem do urządzania pokoju dziennego zadała sobie pytanie – jakie funkcje będzie spełniał i w jaki sposób najczęściej domownicy będą w nim spędzać czas? Salon może bowiem służyć do wypoczynku, do przyjmowania gości, do wspólnego spożywania posiłków z domownikami (wówczas powinnaś zaplanować w nim także część jadalną), do okazjonalnego spania, do oglądania telewizji, do urządzania drobnych rodzinnych przyjęć i wielu jeszcze innych aktywności. Zastanów się nad tym i dobierz meble wypoczynkowe, które najlepiej będą służyć zaspokajaniu tych funkcji.


« Wróć do listy artykułów

© 2020 Gala Collezione. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa serwisu Regulamin serwisu Polityka prywatności i RODO

Design: Inspect ™ Brand & Web Design