Jak czyścić meble ze skóry? – porady i wskazówki

« Wróć do listy artykułów

18 sierpnia 2017

Meble ze skóry naturalnej od zawsze były i są synonimem elegancji, luksusu i dobrego smaku. Kupujemy je dla ich trwałości, dla ich szyku, dla stylowego designu. Skóra obiciowa wraz z upływem czasu nabiera szlachetności – skórzane meble wypoczynkowe nawet po wielu latach użytkowania wyglądają pięknie, pod warunkiem, że o nie odpowiednio dbasz. Co to znaczy odpowiednio? Przeczytaj krótki praktyczny poradnik i poznaj kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pomoże Ci zachować blask, miękkość i nieskazitelny wygląd mebli ze skóry. Pamiętaj jednakże o tym, że w miarę użytkowania mebla skóra nabierać będzie pewnych śladów naturalnego zużycia, co jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Dzięki odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu ślady te pojawiać się będą jednakże w minimalnym zakresie.

 

Konserwacja mebli skórzanych – od czego zacząć?

wzornik skór Gala Collezione - skóry madras i kaliforniaPrzede wszystkim rozpocznij od określenia typu skóry, z jakiej wykonane są Twoje meble. Jest co najmniej kilka rodzajów skór obiciowych, które różnią się właściwościami, wyglądem oraz sposobem konserwacji. Ważne jest to, by właściwie dobrać do nich metody czyszczenia, bowiem inaczej wygląda to w przypadku skór, które wchłaniają wodę czyli skór o otwartych porach, w niewielkim stopniu poddawanych obróbce w procesie wykończeniowym (np. skóry anilinowe, zamsz, nubuk), a inaczej w przypadku skór gładkich, zamkniętych, których powierzchnia jest zabarwiona kolorem i pokryta lakierem impregnującym.

O czym warto pamiętać? O tym, że skóry wchłaniające wodę są bardziej wrażliwe i podatne na zafarbowanie, dlatego wymagają więcej uwagi i dbałości. Natomiast skóry, na których kropla wody utrzymuje się na powierzchni, są bardziej odporne na zabrudzenia i łatwiej je wyczyścić. Decydując się na zakup skórzanej sofy weź zatem pod uwagę nie tylko kolor skóry, ale także jej rodzaj. Ma to ogromne znaczenie choćby z tego powodu, że skóra – w zależności od rodzaju – będzie się w trakcie użytkowania mebla zachowywała nieco inaczej.

 

Skóry gładkie 

Ich czyszczenie jest łatwe i nie wymaga wiele wysiłku. Ważna jest tutaj jednak regularność i stosowanie się do zaleceń producenta. Przede wszystkim należy skórzaną sofę systematycznie odkurzać – na przykład miękką ściereczką przyciągającą kurz lub odkurzaczem z miękką szczotką. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się kurzu i zanieczyszczeń w zagłębieniach, na szwach, pomiędzy siedziskami a boczkami czy oparciem. W zupełności wystarczy odkurzać mebel raz na tydzień, na przykład przy okazji sobotnich, domowych porządków.

Przynajmniej raz na pół roku konserwuj skórę specjalnymi, rekomendowanymi preparatami do pielęgnacji skór naturalnych dedykowanych do konkretnego typu skór, które sprawią, że będzie ona jedwabista i miękka oraz że zachowa swój pierwotny urok i elegancję. Zaufaj sprawdzonym preparatom, bo zostały one przygotowane na bazie wieloletnich doświadczeń i badań. I pamiętaj – nawet najdokładniejsze i zgodne z instrukcją czyszczenie i konserwacja nie na wiele się zdadzą, jeśli meble będziesz użytkować niezgodnie z przeznaczeniem. Do czyszczenia wszystkich rodzajów skóry, która obecnie znajduje się w ofercie Gala Collezione (tj. Madras, Federica, Pegaso, Granada i Massiff) używaj preparatu w białym kartoniku. Jeśli posiadasz mebel obity skórą naturalną wycofaną już z oferty – dobierze rodzaj preparatu do rodzaju skóry. Skrórę Madras, Kalifornia i Vintage czyść preparatem w białym kartoniku, a skórę Extra – preparatem w czarnym kartoniku. 

Preparaty do czyszczenia mebli ze skóry Gala Collezione

 

Użytkuj meble zgodnie z zaleceniami

Skóra naturalna – zanim zostanie w nią ubrany mebel – podlega procesom obróbki garbarskiej, wyprawianiu a następnie wykończeniu. Wszystko po to, by odpowiednio przygotować ją do roli, którą będzie pełnić. Warto jednak pamiętać, że jest to produkt pochodzenia naturalnego i dlatego na jego trwałość, wygląd oraz cechy wpływ mają także warunki otoczenia, w którym sofa czy fotel się znajduje.

Co może mieć niekorzystny wpływ na skórzane meble? Przede wszystkim zbyt duża lub zbyt mała wilgotność (jeśli tak to podajmy właściwą. Utrzymująca się wilgotność względną powietrzna 30-70%, temperatura 16-25 C. powietrza oraz wysoka temperatura i narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlaczego? Przy zbyt dużej wilgotności powietrza skóra może zacząć się na przykład marszczyć, przy zbyt małej – ulec nadmiernemu przesuszeniu. Jeśli sofa stać będzie bardzo blisko grzejników lub innych źródeł ciepła, to wysokie temperatury mogą powodować przesychanie skóry, a to z kolei może prowadzić do jej twardnienia i pękania w miejscach bardzo naprężonych. Intensywne światło słoneczne – a przede wszystkim promieniowanie UV – może natomiast powodować odbarwianie się skóry.

Pamiętaj także, że wrogiem pięknego wyglądu skórzanych mebli są zwierzęta domowe. Koty, psy, świnki morskie i inni pupile posiadający pazurki mogą przyczynić się do szybkiej degeneracji jej powierzchni. Zadrapania, przetarcia czy nawet dziury, które powstają dzięki naszym ulubieńcom, są już niestety nie do usunięcia.

 

Reaguj natychmiast

czas_to_pieniadz1Usuwaj plamy natychmiast, gdy się pojawią. Szybka reakcja jest tutaj kluczem do sukcesu i znacząco zwiększa szansę na całkowite usunięcie zabrudzenia. Jeśli na mebel wylał się przez przypadek jakiś płyn – zetrzyj go od razu miękką ściereczką lub gąbką, unikając mocnego tarcia.

Pamiętaj, że niektóre materiały, z jakich wykonana jest lubiana przez Ciebie odzież, mogą powodować zafarbowanie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy odzież została wyprodukowana w sposób, który nie zabezpiecza jej przed migracją barwników. Mowa tutaj na przykład o dżinsach, które mogą pozostawiać niebieskie lub czarne ślady na siedzisku. Plamy mogą także powstać, jeśli będziesz zostawiać na sofie kolorowe magazyny lub czasopisma. Usuwaj takie ślady natychmiast preparatem Soft Clean. Aby zabezpieczyć powierzchnię skóry na przyszłość przed tego typu przebarwieniami – konserwuj ją systematycznie preparatem LV-Protector.

Jeśli podczas zabawy Twoje dziecko popisało sofę długopisem – zareaguj natychmiast. LEATHERZENTRUM (renomowany ośrodek badawczy, który opracował specjalny preparat do konserwacji skór naturalnych Gala Collezione) poleca tutaj prostą i skuteczną metodę: „weź tamę malarską i naklej ją na ślad, jaką pozostawił na skórze długopis. Jeśli na taśmie pozostają niebieskie ślady – kontynuuj przyklejanie i delikatnie odklejanie tak długo, aż ślady przestaną się pojawiać. Następnie użyj sztyftu do usuwania plam po długopisie, opracowanym przez Leatherzentrum – postępuj zgodnie z instrukcją obsługi i pamiętaj o wypróbowaniu sztyftu najpierw w mało widocznym miejscu.”

 

Zwalcz w sobie pokusę eksperymentowania

nie_eksperymentuj_czyszczac_meble_skorzane1Stosując żrące środki możesz skutecznie pozbyć się plamy, ale także przy okazji wierzchniej warstwy skóry, razem z kolorem i warstwą impregnującą. Jeśli jakiś preparat świetnie sprawdził się w łazience przy usuwaniu rdzy z kranu, nie znaczy to, że równie dobrze zadziała na skórę. Zastanów się więc, czy warto eksperymentować w ten sposób i czy raczej lepiej sięgnąć po zaufane preparaty polecane przez producenta. Przeprowadził on bowiem wiele testów dotyczących tego, jak obicie z tego rodzaju materiału będzie zachowywało się w zetknięciu z różnymi preparatami i na podstawie tych badań określił precyzyjnie, jak i czym czyścić skórę, by pozostała ona w niezmienionym stanie przez długi czas. Wszelkie eksperymenty są tutaj mocno niewskazane. Raz zniszczona powierzchnia skóry nie daje się już odtworzyć.

« Wróć do listy artykułów

.