© Gala Collezione 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: Inspect ™ Brand & Web Design

Blog

Archiwum

« Wróć do listy artykułów

Przepis na idealny kącik do czytania

15 lutego 2018


Czytanie książekNikogo nie trzeba chyba przekonywać o wartości czytania w naszym życiu.

Czytanie ma wiele zalet – wzbogaca nasze słownictwo (dzięki temu stajemy się ciekawszym rozmówcą i lepiej piszemy), jest niezwykle korzystnym ćwiczeniem dla naszego mózgu, rozwija koncentrację i pamięć, wzbogaca naszą wiedzę o świecie, rozwija wyobraźnię i jest świetnym pomysłem na zabicie monotonii i nudy. Czytanie pozwala nam rozwijać się duchowo i intelektualnie, poszerza nasze horyzonty i pozwala wyciszyć oraz zrelaksować po ciężkim dniu. Wisława Szymborska powiedziała, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. A zatem czytajmy jak najwięcej, bo dzięki temu nasze życie staje się bogatsze.

Przytulny kącik do czytania możesz urządzić w swoim mieszkaniu nawet wtedy, gdy nie masz zbyt wiele wolnej przestrzeni. Wystarczy odrobina wyobraźni, szybki przegląd możliwości i drobne zmiany aranżacyjne, a wyczarujesz miejsce, które będzie sprzyjać nadrabianiu zaległości w lekturze oraz pozwoli Ci się przy tym wyciszyć i zrelaksować. Wygospodarowanie takiego małego, prywatnego azylu dopasowanego do Twoich potrzeb sprawi, że przyjemność z czytania będzie jeszcze większa. W takim miejscu na pewno oderwiesz się na chwilę od szybkiego tempa życia przenosząc się do barwnego świata, w którym żyją bohaterowie ulubionych powieści. W jaki sposób się do tego zabrać?

Propozycja aranżacji salonu z fotelem Dim

Przytulny fotel Dim z linii Classic

 

Miejsce do czytania – jak je wybrać?

 

Ideałem byłoby oddzielne pomieszczenie, w którym można byłoby urządzić przytulną czytelnię z wielkim regałem wypełnionym setkami woluminów. Niestety na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie tylko osoby dysponujące dużymi, przestronnymi domami. Jednakże także w niewielkich mieszkaniach można z powodzeniem wygospodarować miejsce na kącik czytelniczy. Przede wszystkim powinno to być miejsce, w którym będziesz czuć się dobrze – w którym będzie Ci wygodnie, przytulnie i miło. Może to być na przykład kąt w salonie lub sypialni, antresola, a nawet większa, niewykorzystana wnęka w holu lub przedpokoju.

Wybierając miejsce zadbaj o to, by było ono oddalone od stref, w których jest głośno i gwarnie. Idealny kącik do czytania to przestrzeń zlokalizowana nieco na uboczu bądź oddzielona od uczęszczanych ciągów komunikacyjnych na przykład regałem lub parawanem. Zadbaj o to, by w pobliżu nie było telewizora – to miejsce ma przecież zapewnić Ci prywatność i ciszę, sprzyjającą skupieniu. Zlokalizuj kącik tam, gdzie nikt z pozostałych domowników nie będzie Ci przeszkadzać.

 

Dbaj o oczy – oświetlenie kącika do czytania

 

Twoje oczy na co dzień pracują bardzo intensywnie. Muszą radzić sobie ze sztucznym oświetleniem, smogiem, potężną dawkę światła niebieskiego emitowanego przez ekrany telewizorów, komputerów, smartfonów i tabletów. Zadbaj więc o to, by w kąciku czytelniczym dodatkowo się nie męczyły. Zapewnij więc odpowiednie oświetlenie, które będzie zarówno tworzyło przyjemny nastrój i klimat, jak też zapewniało komfort Twoim oczom.

Dobrze jest także zlokalizować miejsce do czytania przy dużym, jasnym oknie – dzięki temu zapewnisz sobie naturalne oświetlenie w ciągu dnia. Jeśli najczęściej czytasz wieczorami, koniecznie zainwestuj w dodatkowe źródło światła – na przykład lampę stojącą z regulowanym ramieniem, kinkiet lub mniejsza lampkę, którą postawisz na stoliku lub parapecie. Pamiętaj, że lampa sufitowa nie nadaje się do czytania.

Wygodny fotel do czytania Zing

Wygodny fotel do czytania z „uszami” – Zing, z linii Modern

Światło nie powinno razić Cię w oczy. Jego źródło powinno znajdować się nieco z tyłu i z boku – ustaw więc klosz lampy tak, by światło padało równomiernie na stronice książki, a nie świeciło Ci w oczy. Najlepiej wybierać światło o barwie ciepłej (poniżej 3300 K). Badania dowodzą, że tego typu barwy sprzyjają relaksowi i rozluźnieniu.

Jeśli lubisz czytać, warto byś pomyślała o urządzeniu w swoim domu wygodnego i przytulnego miejsca, w którym będziesz mogła zatopić się w lekturze swoich ulubionych książek. Czego nie może zabraknąć w kąciku czytelniczym? Oczywiście prócz obowiązkowego regału na książki, małego stolika oraz lampki, przyda się w nim także wygodny fotel.

 

Meble dla czytelnika – zadbaj o swoją wygodę

 

Odpowiednie miejsce i przyjazne dla oczu oświetlenie, to niezwykle istotna kwestia. Równie ważne jest także wyposażenie kącika czytelniczego. Jego nieodzownym elementem będzie na pewno wygodne miejsce do siedzenia i stolik lub regał na książki.

Jeśli przestrzeń na to pozwala, ustaw w kąciku do czytania mniejszy lub większy regał, wolno stojący, który będzie pełnił funkcję podręcznej biblioteczki. Jeśli nie masz takiej możliwości, równie dobrze możesz ustawić książki na parapecie lub zaaranżować przestrzeń pod nim, mocując tam wygodne półki. Przyda się także mały stolik, na którym postawisz lampkę lub na którym będziesz mogła odstawić kubek z aromatyczną herbatą lub po prostu odłożyć czytaną książkę lub gazetę.

Najważniejszą jednak kwestią przy aranżacji kącika do czytania jest zapewnienie sobie miejsca do siedzenia, gwarantującego wygodę i przyjęcie ergonomicznej pozycji ciała. W tej roli najlepiej sprawdzi się komfortowy, dobrze wyprofilowany fotel.

Rozkładany fotel do czytania Inari

Rozkładany fotel Inari z funkcją relaksu z linii Smart – idealny do czytania

Dobór fotela do kącika czytelniczego oczywiście kwestia indywidualna. Będziesz na nim spędzać sporo czasu, więc kupując go zwróć uwagę nie tylko na to, by podobał Ci się wizualnie, ale także na to, by było Ci na nim wygodnie. Szukając idealnego fotela „przymierz” się do różnych modeli – dzięki temu wybierzesz model najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb pod względem kształtu i wyglądu.

Jaki fotel wybrać? W kąciku czytelniczym najlepiej sprawdzą się modele z wysokim oparciem, a także z ruchomymi zagłówkami lub „uszami”. Zwróć uwagę na szerokość i wysokość całego fotela (musi się on zmieścić w wyznaczonej dla niego przestrzeni), ale także szerokość i głębokość siedziska oraz inne elementy konstrukcyjne. Ze zbyt niskiego fotela będzie Ci trudno wstać, zbyt niskie oparcie może powodować napięcie mięśni karku i pleców, a podłokietniki, na których nie będziesz mogła wygodnie ułożyć łokci, mogą sprzyjać drętwieniu rąk.

Skórzany fotel Res z funkcją relaksuKlasyczny fotel Sorizo marki Gala CollezioneWygodny uszaty fotel Zing marki Gala Collezione

Twój kręgosłup na pewno Ci podziękuje, gdy zapewnisz mu stabilne wsparcie podczas korzystania z mebla. Wybierz więc fotel dobrze wyprofilowany. Nie ma znaczenia, czy będzie bardziej twardy, czy bardziej miękki – ważne, by nawet przy dłuższej lekturze zapewniał Ci komfort i wygodę.

W kąciku czytelniczym świetnie sprawdzą się fotele z funkcją relaksu. Tego typu meble pozwalają na zmianę kąta nachylenia oparcia i podnóżka, dzięki czemu możesz czytać zarówno w pozycji siedzącej, jak i półleżącej. Dodatkowo po skończonej lekturze będziesz mogła sobie na nim także uciąć słodką, przyjemną drzemkę lub odprężyć się z wygodnie ułożonymi nogami. Rozkładane fotele, takie jak np. Res, Frida, Arosa, Tom czy Inari, dopasują się do Twojej ulubionej pozycji ciała. Jeśli wybierzesz wersję z elektryczną funkcją relaksu – będziesz mogła rozłożyć fotel bez konieczności wstawania mebla, korzystając z przycisków sterujących montowanych w boku mebla.

Kupując fotel do czytania, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wsparcie dla głowy. Zapewnią ci je ruchome lub nakładane zagłówki oraz „uszy”, o które można wygodnie oprzeć skroń. Ważne jest także wyprofilowanie podłokietników – ich wysokość, szerokość i wypełnienie. Fotel możesz uzupełnić dobierając do niego puf, który z powodzeniem posłuży jako komfortowy podnóżek.

 

Buduj klimat dodatkami

 

Kącik do czytania powinien być miejscem sprzyjającym skupieniu i odprężeniu. Powinno być więc zaaranżowane w sposób przytulny i nastrojowy. Unikaj dużej ilości elementów dekoracyjnych i krzykliwych kolorów. Zrezygnuj z niepotrzebnych bibelotów na rzecz miękkiego koca i poduszki, którą podłożysz pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa lub kark. Możesz postawić w pobliżu żywe rośliny doniczkowe. Kolor zielony sprzyja koncentracji i wyciszeniu, uspokaja i poprawia samopoczucie.

Poduszki dekoracyjne Gala Collezione

Piękna poduszka dekoracyjna ożywi aranżację kącika czytelniczego

Przytulny, funkcjonalny, wygodny i praktycznie urządzony kącik czytelniczy ma szansę stać się Twoim prywatnym azylem – małą domową oazą spokoju i odprężenia. Jeśli zaaranżujesz go odpowiednio, długie chwile z ulubioną książką w ręku na pewno będą dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.


« Wróć do listy artykułów

© 2020 Gala Collezione. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa serwisu Regulamin serwisu Polityka prywatności i RODO

Design: Inspect ™ Brand & Web Design