Gala Collezione wspiera inicjatywę „Wzorcowe mieszkanie seniora”

« Wróć do listy artykułów

28 września 2016

Polska należy do jednych z najszybciej starzejących się krajów w Europie. Z jednej strony jest to efektem spadku poziomu dzietności, z drugiej strony – efektem korzystnego zjawiska, jakim jest wydłużanie się długości życia. Wg danych GUS w 2015 roku w Polsce było ok. 7,5 mln seniorów, a statystyczny Kowalski postarzał się od 1990 roku o 7 lat. W naszym społeczeństwie przez ostatnie 15 lat konsekwentnie przybywa osób w wieku 60+. Żyjemy dłużej i zdrowiej. Ważne jest, by poszukiwać takich rozwiązań i podejmować takie inicjatywy, które pomogą osobom w wieku dojrzałym jak najdłużej cieszyć się niezależnością i samodzielnością. Tym bardziej, że nasi seniorzy to osoby coraz bardziej świadome, wykształcone, aktywne życiowo, korzystające coraz częściej z nowoczesnych rozwiązań technicznych i dysponujące dużą siłą nabywczą, a jednocześnie specyficznymi potrzebami m.in. w zakresie inwestycji mieszkaniowych, wyposażenia wnętrz itp.

Dr Agnieszka Cieśla, inicjatorka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Wzorcowe Mieszkanie Seniora”, ekspert współpracujący z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej zwraca uwagę na to, że już wkrótce może zacząć brakować opiekunów dla osób starszych. Warto jest więc promować rozwiązania, które odciążą system opieki zdrowotnej i społecznej, przyczynią się do zmniejszania barier architektonicznych utrudniających codzienne funkcjonowanie oraz pozwolą seniorom na cieszenie się samodzielnością we własnym domu. Zapraszając do współpracy zaangażowanych społecznie usługodawców i producentów, m.in. Fabrykę Mebli Gala Collezione oraz instytucje publiczne, stworzyła w Warszawie pierwsze w Polsce wzorcowe mieszkanie dedykowane seniorom i przygotowane zgodnie z ich potrzebami. W ramach projektu – pod hasłem „u siebie mimo wieku” – powstało publicznie dostępne miejsce, w którym będzie można zapoznać się z ideą mieszkań przyjaznych osobom starszym, a które jednocześnie będzie także miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, prowadzenia badań rynkowych i społecznych, prowadzenia szkoleń oraz showroomem, pozwalającym na prezentację usług i produktów atrakcyjnych dla osób z tej grupy wiekowej.

Przestrzeń przyjazna osobom starszym to taka, która pozwala na swobodne funkcjonowanie mimo podeszłego wieku i związanych z tym ograniczeń ruchowych. To miejsce wyposażone w przemyślany zestaw produktów, które pozwalają radzić sobie samemu, bez wsparcia ze strony opiekunów. Zaaranżowane tak, by zapewniało wygodę użytkowania także osobom poruszającym się np. na wózku. Urządzone tak, by senior czuł się w nim dobrze i bezpiecznie i mógł w nim funkcjonować jak najdłużej mimo wieku. Ważny jest tutaj każdy szczegół – od rozmieszczenia ciągów komunikacyjnych, przez odpowiedni dobór mebli, sanitariatów czy urządzeń elektrycznych, po udogodnienia dedykowane osobom mniej sprawnym, w tym rozwiązania z obszaru smart home.

Wzorcowe Mieszkanie Seniora - sofa Choco marki Gala Primo i poduszki Celeste

Fabryka Mebli Gala Collezione wyposażyła przestrzeń dzienną w funkcjonalną sofę trzyosobową Choco, zapewniającą możliwość wygodnego przyjęcia gości czy też popołudniowego wypoczynku przed telewizorem czy z ulubioną książką w dłoni. Sofa ta ze względu na swoje wymiary z powodzeniem zmieści się także w mniejszym salonie. Wysokie siedzisko (47 cm) ułatwia wstawanie z mebla. Sofę można w łatwy sposób rozłożyć do spania – jest wyposażona w stelaż belgijski, który rozkłada się w sposób podobny do łóżka polowego. Tapicerka mebla (skóra naturalna łączona ze skajem) sprzyja alergikom, ponieważ nie pochłania kurzu i jest łatwa w czyszczeniu i konserwacji.

Sofa Choco marki Gala Primo, producent Fabryka Mebli Gala Collezione

Jesteśmy przekonani, że warto podejmować, popierać i nagłaśniać tego typu inicjatywy. Rośnie nie tylko liczba seniorów w Polsce, ale – co się z tym wiąże – ich aktywność społeczna i zapotrzebowanie na różne rozwiązania, zaspakajające ich potrzeby. Z drugiej strony – coraz większa liczba producentów i usługodawców ma do zaoferowania rozwiązania, dedykowane właśnie osobom 60+. Inicjatywa „Wzorcowe Mieszkanie Seniora” pozwala łączyć obie strony – seniorów chcących żyć jak najdłużej „u siebie mimo wieku” oraz zaangażowanych społecznie producentów, usługodawców i instytucje publiczne.

Wzorcowe mieszkanie jest zlokalizowane w Warszawie, przy ul. Wrzeciono. Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć na stronie: www.mimowieku.pl

« Wróć do listy artykułów

.