Fakty i mity na temat mebli ze skóry naturalnej – możliwe, że o tym nie wiecie

« Wróć do listy artykułów

3 lipca 2017

Rodowód skóry naturalnej – jako materiału powszechnie wykorzystywanego przez człowieka – jest bardzo długi. Już nasi przodkowie wiedzieli, że jest to doskonały naturalny surowiec, który można używać między innymi do wytwarzania odzieży, obuwia, namiotów, sakw, narzędzi, elementów uzbrojenia i innego rodzaju przedmiotów. Ze względu na swoje właściwości – elastyczność oraz wytrzymałość – stosowano ją także w transporcie.

Do produkcji mebli skóra jest wykorzystywana już od wielu wieków. Ślady skórzanych mebli można znaleźć już między innymi w starożytnym Rzymie, gdzie w najbogatszych domach patrycjusze wypoczywali na skórzanych szezlongach. Był to wówczas materiał elitarny, symbol luksusu zarezerwowany jedynie dla nielicznych.

W miarę upływu czasu skóra naturalna znalazła coraz więcej zastosowań przy produkcji sprzętów domowych, choć ze względu na drogi, skomplikowany proces obróbki (do XVIII wieku proces trwał prawie rok!), meble skórzane dostępne były głównie na dworach i pałacach. W średniowieczu służyła jako materiał obiciowy przy produkcji krzeseł, które łatwo było utrzymać w czystości. W renesansie – gdy hiszpańscy rzemieślnicy udoskonalili techniki obróbki i wykańczania skór – zaczęto nią pokrywać także inne rodzaje mebli, a dodatkowo stosować elementy dekoracyjne uzyskiwane przy pomocy gwoździ tapicerskich. Na dworze Ludwika XIV stosowano barwioną lub złoconą skórę do tapicerowania mebli do siedzenia w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Początek XIX wieku to z kolei narodziny sofy Chesterfield, która stała się ikoną klasycznego brytyjskiego stylu czyli skórzanej sofz z charakterystycznymi pikowaniami, dużymi guzikami i zaokrąglonymi podłokietnikami.

W XIX wieku nastąpił szybki rozwój technik obróbki i barwienia skór. Dzięki zastosowaniu soli chromowanej cały proces stał się szybszy i tańszy. To spowodowało, że meble ze skóry zaczęły być powszechnie dostępne także dla klasy średniej. Od lat 60-tych XX wieku skóra w salonie stała się trendem i modą. Obecnie kolorów, faktur i rodzajów tego materiału jest na rynku tak wiele, że każdy może wybrać mebel dla siebie, bez względu na to, jaki styl preferuje i jakiej wielkości mebla poszukuje.

Wzornik skór Gala Collezione

Historia skóry naturalnej jest wystarczająco długa, by zdążyło narosnąć kilka mitów, z którymi warto się zmierzyć. Oto kilka z nich. Wyjaśniamy przy okazji, jak jest naprawdę.

 

Mit 1 – skóra naturalna jest zimna

Niektóre osoby twierdzą, że skóra jest mniej przyjemna w dotyku niż materiał, bo daje odczucie chłodu. Nic bardziej mylnego. Skóra naturalna doskonale adaptuje się do warunków otocznia. Między innymi przyjmuje temperaturę pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeśli usiądziesz na skórzanej sofie początkowo może faktycznie wydać Ci się nieco chłodniejsza niż temperatura w pokoju, ale po krótkiej chwili miejscowo rozgrzeje się pod wpływem ciepła Twojego ciała, dając Ci przyjemne uczucie komfortu.

Warto pamiętać także, że to, czy przy dotyku skórzanego mebla masz wrażenie ciepła bądź zimna zależy między innymi od rodzaju skóry, jaka została wykorzystana do uszycia pokrowca. Na przykład skóry, które są w niewielkim stopniu poddawane obróbce w procesie wykończeniowym (takie jak Vintage lub Extra -> poznaj cechy skór naturalnych), są delikatnie przeszlifowane, dzięki czemu charakteryzują się aksamitną, matową powierzchnią. Są one bardzo przyjemne i ciepłe w dotyku. Mówi się o nich, że mają miękki i ciepły chwyt.

Skóra naturalna meblowa

Mit 2 – skóra naturalna jest droga

Meble skórzane to dobra inwestycja w piękno, elegancję, komfort i wygodę. Ważne jest jednak, by wybierać mądrze i kłaść nacisk na jakość. Jeśli zdecydujesz się na tańsze materiały, takie jak skaj czy bycast – pamiętaj, że z wysokiej jakości naturalną skórą mają one niewiele wspólnego. Ich cechą jest wierzchnia poliuretanowa powłoka, która pozwala na wytłoczenie na niej printu przypominającego skórę naturalną.

Rozwój technologii i udoskonalanie procesów produkcji sprawiają, że oferowane na rynku tkaniny tapicerskie mają coraz lepsze właściwości. Dotyczy to ich wytrzymałości, wyglądu i plamoodporności. Lepsze parametry podnoszą jakość tkaniny, ale także znacząco wpływają na jej ceny, zbliżając je do cen tapicerki skórzanej, a często nawet je przewyższając. Wybór pomiędzy sofą skórzaną a sofą w tapicerce materiałowej sprowadza się więc nie tyle do ceny, co do indywidualnego gustu i oczekiwań estetyczno-wizualnych.

Skórzany narożnik Domo marki Gala Collezione

Mit 3 – skóra naturalna pęka i szybko się niszczy

Wysokiej jakości, selekcjonowana skóra naturalna pochodząca z najlepszych garbarni na świecie, jest w procesie obróbki przygotowana w taki sposób, by zapewnić wspaniałe walory estetyczne i parametry wytrzymałościowe. Tak jak każdy inny produkt, wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Właściwie pielęgnowana, przy użyciu preparatów czyszczących i konserwujących polecanych przez producenta mebli, zachowuje swoje właściwości przez bardzo długi czas. Specjalnie opracowane preparaty do czyszczenia skór nie tylko skutecznie usuwają plamy, ale także impregnują skórę i zabezpieczają ją przed wnikaniem w nią zanieczyszczeń.

Pierzesz swoje ulubione sukienki w delikatnym płynie do prania i używasz płynu do płukania tkanin, prawda? Na pewno także systematycznie czyścisz swój samochód i nakładasz na niego wosk, stosujesz specjalnie dobrane do Twojej cery kosmetyki, pastujesz buty, by pięknie wyglądały, a na swojego smartfona nakleiłaś folię zabezpieczającą przed zarysowaniami. Bez względu na to, czy dbasz o siebie, czy o Twoje ulubione przedmioty – wiesz, że bez tego szybko się zniszczą. Tak samo jest z meblami ze skóry. Jeśli będziesz się o nie tak samo troszczyć, odwdzięczą Ci się długą żywotnością, trwałością i nieskazitelnym wyglądem.

Preparaty do czyszczenia mebli ze skóry Gala Collezione

Mit 4 – skórę naturalną można kupić w metrach bieżących

Skóra naturalna jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Choć podlega znaczącej obróbce, nigdy – tak jak produkowana sztucznie tkanina – nie będzie mogła być sprzedawana w rolce.

Co więcej – każdy błam skóry pochodzi z innego zwierzęcia, a zatem każda sofa skórzana, każdy narożnik skórzany czy każdy fotel skórzany będzie produktem niepowtarzalnym. Wynika to między innymi z tego, że każdy błam ma swój zestaw cech naturalnych (charakterystycznych znamion, takich jak blizny, ugryzienia, żyły itp.), które świadczą o jego naturalnym pochodzeniu i sprawiają, że każdy mebel w obiciu skórzanym jest produktem unikalnym.

 

Mit 5 – skóra naturalna nadaje się tylko na wytworne, staroświeckie w stylu meble

Skóra naturalna świetnie sprawdza się zarówno na fotelach, niewielkich sofach, rozkładanych narożnikach, jak też na dużych, rozłożystych, rodzinnych meblach wypoczynkowych w kształcie litery U. Doskonale wygląda na meblach stylizowanych, nawiązujących swoim designem do klasyki meblarskiego wzornictwa, bogatych w marszczenia, piki, przeszycia i inne elementy ozdobne. Jednocześnie dodaje niezwykłej elegancji i klasy meblom w stylu nowoczesnym, podkreślając ich surowy, często wręcz modernistyczny design.

Meble skórzane o gładkich korpusach i bokach, oszczędne w zdobienia, w odważnych, wyrazistych kolorach, wprowadzą do wnętrza dynamiki i drapieżności. Nowoczesne białe meble skórzane idealnie dopełnią pomieszczenia urządzone w stylu high-tech, gdzie króluje szkło, stal szczotkowana, beton i ascetyczny, minimalistyczny wystrój. Nowoczesne, kubełkowe fotele „ubrane” w skórę naturalną zyskają jeszcze ciekawszego wyglądu i charakteru.

Skórzany narożnik Coletto marki Gala Collezione

« Wróć do listy artykułów

.